AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Łukasz Zaczyk najlepszy na OOM i z biletem na mistrzostwa Europy do lat 18!

Chorzowianin Łukasz Zaczyk zdobył złoty medal podczas 30. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i 56. PZLA Mistrzostwa Polski do lat 18 na dystansie 800m. Reprezentujący barwy MKS-MOSM Bytom 17-latek tuż po zawodach otrzymał powołanie na mistrzostwa Europy do lat 18 w Bańskiej Bystrzycy.

Już w eliminacjach chorzowianin pokazał swoją siłę i pewnie wygrał swój bieg. W finale tegoroczny mistrz Polski do lat 18 w hali na dystansie 600m nie dał szans rywalom wygrywając ze sporą przewagą i zdobywając tym samym złoty medal uzyskując czas 1:50.91. Łukasz Zaczyk w tym roku poprawił już w tym sezonie rekord Polski do lat 18 w hali na dystansie 600m, a w tym roku zbliżył się do rekordu Polski do lat 18 na stadionie na dystansie 800m. W czerwcu bieżącego roku w Piasecznie uzyskał czas 1:49.60, a najlepszy wynik w kraju ustanowił cztery lata temu, Krzysztof Różnicki - 1:47.27.

Zaczyk wypełnił w tym sezonie minimum na mistrzostwa Europy do lat 18 i tuż po zawodach w Lublinie otrzymał oficjalne powołanie na europejski czempionat, który rozegrany zostanie w dniach 18-21 lipiec w Bańskiej Bystrzycy.

W Lublinie wystartowała jeszcze dwójka lekkoatletów reprezentująca barwy TS AKS Chorzów. 16-letnia Maja Małyszek zajęła drugie miejsce w finale B (10. miejsce w klasyfikacji generalnej) poprawiając rekord życiowy wynikiem 56.44. W eliminacjach nasza zawodniczka uzyskała ponad dwie sekundy gorszy czas (58.91), który nie pozwolił jej awansować do finału A.

W konkurencji rzutu młotem chłopców Przemysław Lasota uzyskał wynik 41.15m i zajął ostatnie 12. miejsce w swojej grupie eliminacyjnej nie awansując do finału. 17-latek miał tylko jedną próbę mierzoną, a dwie pozostałe spalił. Tegoroczny rekord życiowy podopiecznego Adama Grudnia wynosi 47.74m.