REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zespół Pieśni i Tańca Chorzów z prestiżową nagrodą!

Kultura

Pod koniec czerwca w Bułgarii odbyła się kolejna odsłona międzynarodowego festiwalu folklorystycznego pn. "Black Sea Pearls". Udział w niej wziął Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, któremu udało się zdobyć kilka nagród, w tym najważniejszą, czyli Grand Prix.

REKLAMA

"Black Sea Pearls" to wakacyjny projekt Bułgarskiego Centrum Sztuki "Nestia", w ramach którego organizowane są folklorystyczne festiwale i konkursy, dedykowane dzieciom oraz młodzieży. Ich celem jest wymiana kulturowa pomiędzy uczestnikami z różnych krajów, jak również wsparcie młodych talentów i rozwój ich potencjału twórczego.

W dniach 28-30 czerwca, w bułgarskim mieście Neseber, odbyła się kolejna odsłona festiwalu. Udział w niej wzięły zespoły z Serbii, Bułgarii, Gruzji, Ukrainy czy Słowenii, nie zabrakło też kilku reprezentantów Polski, wśród których znalazł się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Chorzów.

- Zaprezentowaliśmy naszą suitę z Górnego Śląska, bo taki był główny cel, aby pokazać innym narodowościom region, z którego pochodzimy. Poza tym, na kolejnych koncertach, wystawiliśmy naszą suitę z Lajkonikiem. Jest to przepiękny, bardzo ciekawy i kolorowy układ, a do niego bardzo charakterystyczne stroje z dzwoniącymi pasami męskimi. Całość zrobiła duże wrażenie na organizatorach, choć nie ukrywam, że trochę obawialiśmy się naszej konkurencji - mówi Adam Kawa, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów.

Poziom wszystkich taneczno-wokalnych występów był naprawdę bardzo wysoki, jednak to właśnie zespołowi z naszego miasta udało się zdobyć najważniejszą z nagród, czyli Grand Prix

- Absolutnie nie spodziewaliśmy się żadnego Grand Prix. Jechaliśmy tam po to, żeby pokazać nasz folklor, dobrze się bawić, troszkę porywalizować i zapoznać się z kulturą innych narodowości. Takie spotkania z zupełnie innym folklorem niż mamy na co dzień do czynienia są zawsze bardzo ciekawe i w ogóle nie nastawialiśmy się, że cokolwiek wygramy. Chcieliśmy zaprezentować się jak najlepiej i to, jak widać, nam się udało. Radość była przeogromna! - podkreśla Adam Kawa.

Oprócz tego, w ramach dodatkowej atrakcji festiwalu, wszystkie zespoły miały za zadanie wystawić po dwie pary do konkursu miss/ mistera oraz konkursu tańca bułgarskiego. Tutaj również przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów mają powody do dumy, bowiem udało im się zdobyć aż trzy wyróżnienia. W konkursie tańca medale otrzymali Julia (srebro) i Ksawery (brąz), z kolei tytuł Mistera Festiwalu za najlepszą prezentację stroju męskiego trafił do Wojtka.

Całemu Zespołowi serdecznie gratulujemy sukcesu i już teraz życzymy kolejnych!

Zespół Pieśni i Tańca Chorzów powstał w 2000 roku i od początku swojego istnienia związany jest z Miejskim Domem Kultury Batory. Tworzy go kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży, która w swoim repertuarze, oprócz tradycyjnych tańców i pieśni z Górnego Śląska, ma również opracowane artystyczne programy folklorystyczne innych regionów Polski, w tym m.in. z Krakowa, Łowicza, Beskidu Żywieckiego czy Śląska Cieszyńskiego. Zespół występował na koncertach oraz brał udział w festiwalach w kraju i zagranicą, jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień.

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Zespół Pieśni i Tańca ChorzówBlack Sea PearlsfestiwalnagrodaGrand Prix

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA