REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Ogród Japoński w Parku Śląskim zaprasza na piątkowe spotkania z muzyką. Start już 5 lipca!

Kultura

Już w najbliższy piątek, 5 lipca, odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Ogród Dźwięku”. Koncerty w Ogrodzie Japońskim co roku w wakacje gromadzą melomanów. Na plenerowej scenie wystąpią m.in. Łukasz Dembiński czy Maria Pomianowska.

REKLAMA

Podczas pierwszego koncertu pt. „Handpan Solo Act” 5 lipca, o godzinie 19:00 uczestnicy koncertu będą mieli okazję zanurzyć się w niezwykłych dźwiękach instrumentu o nazwie handpan. Na instrumencie zagra Łukasz Dembiński, muzyk perkusjonalista, promotor muzyczny, podróżnik. Założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, a w szczególności bębnów afrykańskich, obecnie zafascynowany brzmieniem handpanów .

Artysta zaprezentuje kompozycje oraz utwory z ostatniego albumu pt. „a few stories about something”, zagrane na sześciu różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmi również zachodnio-afrykańska tykwa calabash, djembe, basowe bębny dunduny i ilimba - tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej.

Handpan to stosunkowo młody instrument perkusyjny, wyglądający jak duża skorupa żółwia, który zadebiutował na scenie muzycznej na początku XXI wieku. Pierwotnie, handpan był używany głównie w kontekstach medytacyjnych i relaksacyjnych, co wynikało z jego hipnotyzującego, rezonansowego brzmienia. Szybko jednak zyskał popularność w różnorodnych gatunkach muzycznych, od muzyki elektronicznej po jazz i world music.

Podczas piątkowego koncertu będzie okazja usłyszeć tę pierwotną, bardziej medytacyjną odsłonę tego instrumentu

– Zapraszamy na klimatyczne koncerty w Ogrodzie Japońskim. To okazja, aby zanurzyć się w dźwiękach wyjątkowej muzyki w otoczeniu przyrody. Można zabrać ze sobą koc i wygodnie rozsiąść się na trawie – mówi Katarzyna Szymańska-Marzec z działu promocji Parku Śląskiego

Kolejny koncert w Ogrodzie Japońskim zaplanowany jest w piątek 26 lipca, o godz 19.00. Na scenie zaprezentuje się Maria Pomianowska, profesor sztuk muzycznych, wokalistka, kompozytorka i pedagog.

Maria Pomianowska to profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz multiinstrumentalistka grająca m.in. na staropolskich instrumentach smyczkowych: suce biłgorajskiej, fideli płockiej, suce mieleckiej, ale także na indyjskim sarangi, bułgarskiej gadułce, które to instrumenty z jej inicjatywy, wspólne z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim 25 lat temu zostały zrekonstruowane. Od tego czasu artystka koncertuje na całym świecie propagując i przybliżając wszystkim te zapomniane już instrumenty. Jednocześnie śpiewa ludowe piosenki i pomiędzy utworami w wyjątkowy sposób opowiada o tych instrumentach, często wplatając rozbudzające wyobraźnię opowieści.

Co ciekawe, w kontekście Ogrodu Japońskiego, w którym koncert się odbędzie, artystka  jako ambasadorowa RP w Japonii w latach 1997-2002 zaprzyjaźniła się̨ z całą rodziną cesarską, koncertując i komponując muzykę̨ dla Jej Wysokości Cesarzowej Michiko.

Udział w koncertach jest bezpłatny. 

Więcej informacji dostępnych w linku

Źródło: Informacja prasowa

REKLAMA
Bartosz Staszewski

Udostępnij:


Ogród JapońskiPark ŚląskimuzykahandpanOgród Dźwiękuza darmo

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA