REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Metropolia świętuje swoje kolejne urodziny. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazła się Chorzowska Rapsodia!

Kultura

Już w tę niedzielę w Chorzowskim Centrum Kultury czeka nas muzyczno-filmowa uczta rodem z lat 50. i 60. Wszystko za sprawą Chorzowskiej Rapsodii, organizowanej w ramach tegorocznej edycji Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 7 lat! Z tej okazji w dniach 28-30 czerwca odbędzie się kolejna odsłona największego w Polsce festiwalu mikrowypraw "Kierunek GZM", będącego okazją do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

- Razem zachwycimy się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Do wyboru mamy mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla nieco starszych. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe - podkreślają organizatorzy. 

W programie 3. edycji Święta Metropolii znalazły się w sumie dwa wydarzenia specjalne oraz 178 mikrowypraw po wszystkich 41 gminach tworzących GZM.

Co przygotowano w Chorzowie?

Jedna z mikrowypraw będzie miała miejsce w naszym mieście, a konkretnie w Chorzowskim Centrum Kultury. W niedzielę, o godz. 17:00, zaplanowano tam Chorzowską Rapsodię, czyli muzyczno-filmową ucztę rodem z lat 50. i 60. 

Podczas wydarzenia usłyszymy utwory związanych z Chorzowem kompozytorów, którzy święcili triumfy na muzycznych scenach, trwale wpisując się w historię polskiej oraz światowej muzyki. Mowa tu o Franzie Waxmanie - dwukrotnym zdobywcy filmowego Oskara, oraz Zygmuncie Wicharym - popularyzatorze jazzu w Polsce.

- Dorobek muzyczny obydwu artystów zostanie zaprezentowany we współczesnej kompozytorskiej i aranżacyjnej odsłonie, przy wykorzystaniu diametralnie innych możliwości technologicznych. Złożą się na niego nowe kompozycje i aranżacje inspirowane archiwalnymi nagraniami i oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, przetworzone przez współczesne techniki kompozytorskie i producenckie z wykorzystaniem m.in. syntezatorów i orientalnych fletów. Premierowy materiał pt. „Chorzowska Rapsodia” skomponowany przez multiinstrumentalistę Piotra Steczka zostanie przez artystę zaprezentowany na żywo na scenie ChCK-u - zdradzają organizatorzy.

Oprócz tego publiczność będzie miała okazję obejrzeć unikatowy film "Bulwar Franza Waxmana" - fabularyzowany 70-minutowy dokument z 2011 r., który nigdy nie trafił do masowej emisji, oraz zwiedzić z przewodnikiem wystawę pamiątek i archiwaliów związanych z chorzowskimi kompozytorami, które znajdują się w muzealnych i prywatnych zbiorach.

Wstęp na wydarzenie wolny! Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać >>TUTAJ<< lub telefonicznie pod nr 32 416 52 20.

Graf. Miasto Chorzów

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Górnośląsko-Zagłębiowska MetropoliaGZMMetropoliaświętourodzinyKierunek GZMmikrowyprawyChorzowska RapsodiaFranz WaxmanZygmunt WicharyChorzowskie Centrum KulturyChCKrezerwacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA