REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Na św. Jana, czyli Noc Świętojańska w chorzowskim Skansenie

Rozrywka

Skoki przez ognisko, szukanie kwiatu paproci czy rzucanie wianków na wodę - to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach tegorocznej Nocy Kupały. Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

REKLAMA

W najbliższą sobotę czekać nas będzie najkrótsza noc w roku. Z tej okazji chorzowski Skansen zaprasza na tradycyjną już imprezę plenerową "Na św. Jana", której głównym elementem będzie celebrowanie zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską.

- Jako że Kupała to święto miłości, uczestnicy będą mogli własnoręcznie wypleść wianki z  przygotowanych wcześniej gałązek roślin, ziół i zbóż. W wyplecionych wiankach ruszymy na poszukiwanie kwiatu paproci (według dawnych wierzeń kto go znalazł tego czekało bogactwo i zamożność). Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia. Dla chętnych par – nie lada wyzwanie – wspólne skakanie przez ognisko - zdradzają organizatorzy.

Ponadto, jak przystało na Noc Świętojańską, spodziewać się można mnóstwa zabawy oraz tańców. Artyści z Kapeli Fedaków poprowadzą warsztaty tańców regionalnych, zabaw tanecznych oraz pieśni sobótkowych. Niezależnie od wieku każdy będzie mógł nauczyć się prostych układów tanecznych i przyśpiewek, a zwieńczeniem tej współpracy będzie taniec na Dużej Łące. Ciekawą atrakcją będzie też wspólne przejście nad staw, gdzie panny puszczać będą wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00. Bilety w cenie: 20 zł - normalny, 12 zł - ulgowy i 5 zł - specjalny można nabyć >>TUTAJ<< oraz w kasie Muzeum.

Fot. Muzeum GPE Chorzów

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Muzeum Górnośląski Park EtnograficznySkansenNa św. JanaNoc ŚwiętojańskaNoc Kupały

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA