AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Rodzaje obejm i ich zastosowania

Inne

Obejmy do mocowania rur są niezwykle ważnym elementem infrastruktury wielu instalacji przemysłowych. Ich właściwy dobór pozwala na spełnienie specyficznych potrzeb rurociągu, gwarantując jego poprawną eksploatację, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Poszczególne elementy tego typu mogą różnić się konstrukcją, a także docelowym zastosowaniem. O ich możliwościach decyduje zarówno wykorzystany materiał, jak i szereg różnych parametrów technicznych.

REKLAMA

Obejmy z szybkozłączem

Do szczególnie popularnych elementów tego typu należą obejmy, które są wyposażone w szybkozłącze. Jednoczęściowa obejma stalowa do rur o takiej budowie wykazuje odporność na korozję, a przy tym jest łatwa i szybka w użyciu. Komponenty te z powodzeniem sprawdzają się w przypadku instalacji sanitarnych, a także układów klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania i innych części systemu HVAC. Za ich pomocą można montować lekkie konstrukcje rurociągowe, np. hydrauliczne czy pneumatyczne. Obejmy z szybkozłączką mogą być również dwuczęściowe, co podnosi ich elastyczność i umożliwia dostosowanie do rur o różnej średnicy. Komponenty te nadają się do mocowania przewodów powlekanych i niepowlekanych z wielu materiałów, w tym tworzyw sztucznych. Idealnie sprawdzają się w systemach nawadniających i innych instalacjach technologicznych, w tym na potrzeby przemysłu spożywczego i chemicznego.

Obejmy z profilem gumowym lub wkładkami

Nowoczesne obejmy zaciskowe do rur mogą być wyposażone w gumowy profil, który spełnia funkcję łożyska przesuwnego. Produkt tego typu pozwala na uzyskanie bezszumowego i gładkiego ślizgu, co ma istotne znaczenie w przypadku instalacji wymagających efektywnej kompensacji zmian spowodowanych wahaniami temperatury. Takie obejmy do łączenia rur stalowych można wykorzystać w układach narażonych na dynamiczne rozszerzanie się i kurczenie przewodów. Dotyczy to chociażby systemów grzewczych i chłodniczych. Do zalet takich obejm należy możliwość likwidacji funkcji przesuwu, co odbywa się poprzez zwykły demontaż pierścieni przesuwnych. Na uwagę zasługują również produkty, które są wyposażone w specjalne wkładki do tłumienia drgań i hałasu. Tak zaprojektowane obejmy metalowe pozwalają na tworzenie instalacji zgodnych z normą DIN 4109. Nowoczesne obejmy do rur z kwasówki, tworzywa sztucznego czy miedzi mogą być dostarczane w formie wstępnie zmontowanych zestawów, co znacząco podnosi wygodę.

Obejmy dla instalacji tryskaczowych

Obejmy są projektowane także specjalnie z myślą o wykorzystaniu w instalacjach tryskaczowych. Komponenty takie muszą spełniać szereg wymagań dynamicznych i statystycznych, które dotyczą bezpieczeństwa pracy. Obejmy ze stali nierdzewnej o takim zastosowaniu sprawdzają się jako element systemu przeciwpożarowego, ponieważ gwarantują dużą stabilność mocowania. Produkty te mogą być wykorzystywane chociażby w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, a także wszelkiego rodzaju magazynach czy centrach logistycznych. Bogatą ofertę takich komponentów posiada firma Sikla, która odznacza się wyjątkowo zróżnicowanym asortymentem. Poszczególne obejmy z powodzeniem spełniają swoje funkcje w konkretnych systemach, gwarantując ich bezawaryjne i sprawne działanie.  

Obejmy do rur chłodniczych

W instalacjach chłodzących i klimatyzacyjnych zastosowanie znajdują obejmy metalowe do rur, które skutecznie zapobiegają kondensacji pary wodnej dzięki warstwie izolacji. Komponenty takie posiadają na powierzchniach stykowych warstwę pianki elastomerowej od zewnątrz, a także płaszcz z folii PVC. Taka konstrukcja optymalizuje połączenie z izolacją samego rurociągu, dzięki czemu chroni przed tworzeniem się kondensatu. Obejmy tego typu z powodzeniem spełniają wymagania pod kątem eliminacji przenoszenia dźwięków, a ponadto przeciwdziałają powstawaniu mostków termicznych. Z uwagi na elastyczną budowę przegubów, komponenty te są wyjątkowo łatwe w montażu. Wykorzystanie elastomeru zapewnia właściwe parametry izolacyjne, a pojedyncza obejma umożliwia mocowanie rur o różnych średnicach. Wynika to faktu, że pianka skutecznie wyrównuje dopuszczalne rozbieżności.
 

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA