REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

W Świętochłowicach lęgną się dzikie papugi. To drugi taki przypadek w Polsce [ZDJĘCIA]

Miasto

Na Górnym Śląsku zaobserwowano dziko żyjące aleksandretty obrożne. Lokalny fotograf udokumentował udany lęg tego gatunku. Nie jest to dobra wiadomość dla przedstawicieli naszego rodzimego ptactwa.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich. Zamieszkuje środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem. Z uwagi na dużą umiejętność adaptacji, z czasem można ją spotkać na innych kontynentach, w tym w Europie. Często są to osobniki, które wydostały się z niewoli i poradziły sobie w nowych warunkach. Potrafią przetrwać nawet podczas mrozów. 

"Sensacja na Górnym Śląsku"

W 2018 roku odnotowano pierwszy dziki lęg aleksandretty obrożnej w Polsce, a dokładniej w Nysie. Od tego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia o zaobserwowaniu kolejnych przedstawicieli. Nie było jednak dowodów na to, czy ich rozmnażanie w "naturalnych" warunkach to sytuacja jednorazowa. Jak się okazuje, ten inteligentny ptak daje sobie radę w naszym kraju znakomicie. O kolejnym lęgu aleksandretty dowiadujemy się z social mediów. Możemy to zobaczyć na fotografiach Tomasza Góry, wykonanych w Świętochłowicach

"Taka malutka sensacja na Górnym Śląsku.
Drugie udokumentowane w Polsce udane wyprowadzenie lęgu przez aleksandretty obrożne. 
Są dwa maluszki, karmione przez rodziców. Opuściły dziuplę 20 lub 21 maja tego roku." - napisał Tomasz Góra na swoim facebooku. 


Jak przyznaje autor zdjęć, nie jest to dobra informacja. Taka papuga w naszej przestrzeni to zagrożenie dla innych gatunków ptaków. Jest duża i silna. W efekcie może przeganiać mniejsze ptactwo, jak nasz poczciwy wróbel czy szpak. Inwazje egzotycznych papug obserwuje się np. w Wielkiej Brytanii i nie do końca wiadomo jak sobie z nimi poradzić. 

Aleksandretta wpisana została na listę stu najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych. Już dekadę temu eksperci ostrzegali, że pojawienie się w Polsce na wolności dużych zielonych papug, to tylko kwestia czasu. 

fot. Tomasz Góra

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Aleksandretta zielonapapugalęgwolnościna wolnościdzikadziko żyjącapapugizielonaTomasz GóraŚwiętochłowiceŚwionysensacjaGórny ŚląskŚląskiefotograffotografiazdjęciainwazjainwazyjne

Komentarze

Ogrodniczka
Witam. W Chorzowie Batorym od zeszłego roku obserwuję te papugi. Gniazdują w budkach lęgowych przy ścieżce rowerowej wzdłuż torów. Widziane były już od co najmniej trzech lat.
Obserwatorka
Tak, prawda, widziałam w tym roku
Dziubiś
Gdzie dokładnie można zobaczyć te papugi w Chorzowie Batorym? Na jakiej ulicy? Szukałem ścieżki rowerowej wzdłuż torów, ale nie znalazłem????
Ogrodniczka
Za kościołem JHDP, za szkołą podstawową nr. 12 aż do szkoły podst. nr 14. Żerują też na ogródkach na ul. Podmiejskiej. Widywane są na Starym Osiedlu.
Dziubiś
Dziękuję Ogrodniczko :)

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Antoniego, Gracji, Lucjana
REKLAMA