AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zakładanie rachunku maklerskiego – poradnik dla początkujących

Inne

Masz nadmiar kapitału, który planujesz zainwestować np. w akcje, obligacje lub inne papiery wartościowe? Aby obracać aktywami, potrzebujesz otworzyć swój indywidualny rachunek maklerski. To właśnie dzięki niemu kupujesz, sprzedajesz i przechowujesz nabyte aktywa. Tylko jak znaleźć odpowiedni rachunek maklerski? Pamiętaj o kilku ważnych aspektach.

Trudno o dokonywanie operacji bezgotówkowych na rynkach finansowych bez odpowiednich narzędzi. Dlatego żeby kupić swoje pierwsze akcje, potrzebny Ci odpowiedni rachunek, na którym przechowywane będą wszystkie papiery wartościowe, które nabędziesz.

Do czego służy rachunek maklerski?

Zanim przejdziemy do konkretnych porad na temat wyboru rachunku maklerskiego, wyjaśnijmy czym w ogóle jest tego rodzaju konto. Jak już wspomnieliśmy rachunek maklerski służy do przechowywania na nim wszystkich papierów wartościowych, które posiada właściciel konta. Gromadzisz instrumenty finansowe takie jak:

· akcje,

· obligacje,

· fundusze inwestycyjne,

· ETF-y,

· kontrakty terminowe i inne instrumenty pochodne.

Oczywiście akcje czy inne papiery wartościowe kupuje się za pieniądze, wobec czego na rachunek maklerski można wpłacać pieniądze, a także wypłacać je, np. po sprzedaży akcji. Podobnie jest z walutami obcymi, np. jeśli inwestujesz na rynkach walutowych.

Jaki rachunek maklerski dla początkujących wybrać?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz inwestowanie, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty domów maklerskich. Początkujący inwestorzy zazwyczaj rozpoczynają operacje na rynku finansowym od stosunkowo niewielkich kwot, dlatego wbrew pozorom, opłaty nie muszą być najważniejszym kryterium wyboru. Skoro jednak o nich wspominamy, warto wskazać, za co domy maklerskie pobierają opłaty od inwestorów. Zaliczamy tu trzy aspekty:

· opłata za prowadzenie rachunku,

· prowizja od operacji,

· opłaty za dodatkowe usługi.

Jeśli chodzi o opłatę za założenie i prowadzenie rachunku, w ofercie domów maklerskich można znaleźć darmowe rozwiązania. Przykładem może być konto maklerskie w Michael / Ström, gdzie otwarcie i prowadzenie rachunku maklerskiego są bezpłatne.

Początkujący powinni jednak zwrócić uwagę na inne aspekty, jak chociażby dostęp do bazy wiedzy. Domy maklerskie czy brokerzy nierzadko udostępniają swoim klientom materiały wprowadzające w świat inwestowania oraz analizy finansowe, które ułatwiają poruszanie się na rynku finansowym. Przydatne wnioski można także wyciągnąć z danych historycznych oraz najnowszych zestawień.

Istotnym udogodnieniem będzie także ciągły dostęp do informacji na temat swoich aktywów oraz ofert instrumentów finansowych. Dzięki temu możesz szybko reagować i zapewnić sobie optymalny zysk.

Artykuł sponsorowany.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka