REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Nowy projekt w Parku Śląskim. "Ta warstwa biologiczna odżyje, zostanie postawiona na właściwe tory"

Miasto

Park Śląski zdobył blisko 160 mln zł na realizację projektu "EKOPARK zielona perła Śląska - podróż do bioróżnorodności". Na czym będzie on polegał dowiedzieliśmy się podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

W ostatnim czasie w Parku Śląskim zawarto umowę na dofinansowanie kolejnego zadania. Mowa tu o projekcie "EKOPARK zielona perła Śląska - podróż do bioróżnorodności", polegającym na wdrażaniu działań z zakresu ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności (w tym ekosystemu leśnego i wodnego), przebudowie jednego z obiektów parkowych na Parkowe Centrum Bioróżnorodności oraz przeprowadzeniu kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

- Na początku zadbaliśmy o aspekt infrastrukturalny, czyli to, co było piętą achillesową Parku. Te wszystkie inwestycje zostały rozkręcone, ale też trzeba zadbać o warstwę biologiczną i teraz na to zostanie przeznaczonych 160 milionów. W najbliższych latach ta warstwa biologiczna odżyje, zostanie postawiona na właściwe tory i będzie też edukowała kolejne pokolenia – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Jakub Chełstowski, występujący po raz ostatni w roli marszałka województwa śląskiego.

Wśród głównych założeń projektu znalazło się m.in. przygotowanie dokumentacji dla obszarów cennych przyrodniczych pod kątem objęcia ich ochroną; inwentaryzacja inwazyjnych gatunków obcych; inwentaryzacja drzew i korytarzy życia; budowa zimowisk dla płazów; instalacja budek lęgowych; budowa wieży do birdwatchingu czy rewitalizacja "Alpinarium". 

- Chcemy, żeby pojawiły się tu rośliny beskidzkie, czyli takie, które same sobie poradzą. Oprócz tego chcemy, żeby ten obszar żył, a oczka wodne, które się pojawiły, odzyskały dawny blask - opisuje Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego. - Ponadto w ramach tego projektu uwzględniono budynek bioróżnorodności - to jest takie Centrum, gdzie docelowo będą prowadzone warsztaty i zajęcia dla młodych ludzi, jednak to jest kolejny etap. Na początek zaczniemy od edukacji w szkołach - dodaje Bilangowski.

Program zostanie zrealizowany dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Jego rozpoczęcie planowane jest na przełom roku 2024/2025.

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Park Śląskinowy projektEKOPARK zielona perła ŚląskabioróżnorodnośćzałożeniaFundusze Europejskie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka