AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Dzień Hutnika: historia, tradycja i współczesność

Inne

Hutnik to zawód z tradycjami sięgającymi wieków. To właśnie dzięki ciężkiej pracy hutników Polska stała się znaczącym ośrodkiem przemysłowym. W tym artykule przybliżymy historię Dnia Hutnika, opowiemy o św. Florianie - patronie hutników, a także o wyzwaniach, przed którymi stoi dziś branża hutnicza.

Hutnictwo odgrywa w Polsce ogromną rolę od wieków. To właśnie dzięki tej branży nasz kraj rozwijał się i stawał się znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Nie jest więc dziwne, że hutnicy mają swoje święto - Dzień Hutnika, obchodzony 4 maja w dniu Świętego Floriana, patrona hutników i strażaków. W 1962 r. miały miejsce pierwsze obchody Dnia Hutnika, był to moment, który zapoczątkował tradycje organizowania uroczystości w szkołach i akademiach hutniczych oraz w zakładach związanych z tą gałęzią gospodarki.

Patron hutników Św. Florian żył w III wieku na terenie dzisiejszej Austrii. Był dowódcą rzymskiej kohorty i słynął z odwagi oraz umiejętności kierowania ludźmi. Podczas jednej z akcji gaśniczych zginął, ratując innych.

Już w średniowieczu św. Florian stał się patronem hutników, strażaków i kominiarzy. Uważano, że jego opieka chroni przed pożarami, które były częstym zagrożeniem dla tych zawodów. W Polsce kult św. Floriana rozwinął się szczególnie w XVII wieku, a jego wizerunek można spotkać w wielu kościołach i na kapliczkach.

Dzień Hutnika to czas uroczystych mszy świętych, akademii i festynów. W wielu miastach z tradycjami hutniczymi organizowane są specjalne koncerty i pokazy sztucznych ogni. Podczas tych wydarzeń wręczane są też nagrody dla zasłużonych hutników. Również w Chorzowie odbywają się tradycyjne obchody z okazji Dnia Hutnika.

Więcej o tym piszemy tutaj: Dzień Hutnika w Chorzowie. Sprawdź, co przygotowano!

Hutnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. W kraju działa wiele hut, które produkują stal, żelazo i inne metale. Polska jest także znaczącym eksporterem wyrobów hutniczych.

Branża hutnicza stoi jednak przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność modernizacji i unowocześniania zakładów produkcyjnych, aby sprostać konkurencji ze strony innych krajów. Ważne jest również dbanie o środowisko naturalne i ograniczanie emisji szkodliwych substancji - tak restrykcyjne przepisy nie istniały w przeszłości, dlatego branża musi sprostać wyzwaniom przyszłości.

Dzień Hutnika to bardzo dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o tej branży. W wielu miastach z tradycjami hutniczymi działają muzea poświęcone tej tematyce - w Chorzowie również funkcjonuje nowoczesne Muzeum Hutnictwa, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Link do strony muzeum >>TUTAJ<<

Dzień Hutnika to święto, które przypomina o bogatej historii i tradycji polskiego hutnictwa. To także czas na docenienie roli hutników w rozwoju przemysłowym kraju.

Źródła: 
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
bimkal.pl
swflorian.net

 

Krzysztof Darmoń

Udostępnij:


Muzeum HutnictwaDzień Hutnikaobchodypochódśw. Florian

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka