AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Polski parlament uznał śląski za język regionalny. Ustawa trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta

Inne

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za projektem zagłosowało 236 posłów i posłanek, a przeciwko było 186. To jeden z punktów listy 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.

To, czy śląską mowę nazywać językiem, gwarą czy dialektem, jest elementem sporu językoznawców i historyków. Podzielonym opiniom na przeciw stają fakty: po śląsku "godo" ponad 450 tys. osób - wskazali to w ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym Ludności. Ślązacy to także największa, choć nieuznawana, mniejszość etniczna w kraju. Stanowi ją niemal 600 tys. mieszkańców Polski

W piątek 26 kwietnia Sejm RP głosował nad ustawą o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za jej podjęciem było 236 zgromadzonych posłów i posłanek (KO, PL2050, PSL i Lewica), przeciw niemal cały obóz PiS-u, a także Konfederacja oraz Kukiz'15 - w sumie 186 osób. 

Następny etap to głosowanie w Senacie RP, które będzie miało miejsce na posiedzeniu w dniach 8, 9 maja. W dalszej kolejności, jeśli zostanie przyjęty, trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

- Wspólnie z Moniką Rosą i Maciejem Kopcem zajmowaliśmy się tym tematem od wielu lat. Śląska sprawa rozpoczęta przez śląskich regionalistów, Kazimierz Kutza i Marka Plurę jest dziś skutecznie kontynuowana przez kolejne pokolenie śląskich polityków. Liczą się konkrety - promowanie kultury regionu i zapewnienie wsparcia finansowego dla dziedzictwa Śląska."- komentuje europoseł Łukasz Kohut.

Uznanie śląskiego za język regionalny deklarował premier Donald Tusk przed wyborami parlamentarnymi, zamieszczając "godke" jako jeden z punktów programowych, tzw. "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Zostało to potwierdzone podczas prezentacji tegorocznego budżetu państwa - znalazły się w nim środki, jakie mają zostać przeznaczone na przygotowanie programów nauczania języka śląskiego

- Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi i wszystkim liderom partii tworzących Koalicję 15 października za ten ważny dla wielu pokoleń Ślązaków i Ślązaczek dzień. Teraz czas na Senat, a później test dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Test człowieczeństwa i szacunku dla śląskiego dziedzictwa – podsumował Łukasz Kohut.

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


język śląskiślonsko godkagodkagodomy po naszymuDonald TusknauczanieChorzówMonika RosaŁukasz KohutSejm RP

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka