REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Znamy już plany chorzowskiego Skansenu na ten rok. Zwiedzający z pewnością nie będą narzekać na nudę!

Kultura

Imprezy plenerowe, etnospacery czy nowa publikacja - to wszystko czekać będzie miłośników Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" w nadchodzących miesiącach. O wszystkich planach na bieżący rok opowiedziała nam dyrektorka Skansenu Paulina Cius-Górska.

Chorzowski Skansen to wyjątkowe miejsce na mapie naszego regionu. Pozwala on nie tylko zrelaksować się na łonie natury, ale też przenieść się w czasie i na własne oczy zobaczyć jak kiedyś mieszkali ludzie, czym się zajmowali oraz jakich używali sprzętów. Choć do odwiedzin tego malowniczego miejsca nikogo długo zachęcać nie trzeba, pracownicy Muzeum co rusz wymyślają nowe atrakcje, aby urozmaić zwiedzającym pobyt, a tym samym dostarczyć im nowych, niezapomnianych wrażeń.

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej, dyrektorka Skansenu Paulina Cius-Górska, opowiedziała nam o planowanych w tym roku wydarzeniach, projektach na działania Muzeum z udziałem środków zewnętrznych, na które złożono wnioski, a także o planach wydawniczych.

- Na pewno będzie to, co zwykle, czyli imprezy plenerowe, które na stałe wpisały się w nasz program. W najbliższym czasie wystartujemy z Nocą Muzeów. Już w tej chwili można kupować bilety, a rozchodzą się one jak świeże bułeczki, bo to jest taka impreza, na którą wszyscy czekają. Tym razem będzie to "Zaraza w Skansenie", więc ponownie będzie strasznie, na co z pewnością każdy liczy - mówi Paulina Cius-Górska.

Ponadto nie zabraknie też dobrze znanych imprez takich jak m.in. Dzień Rzemiosła i Rękodzieła, Na św. Jana, Dzień Miodu, Jarmark Produktów Tradycyjnych, Dzień Kartofla czy Śląsko Wilijo, które każdego roku przyciągają do Muzeum prawdziwe tłumy gości.

- W tym roku postanowiliśmy wprowadzić trochę nowości jeśli chodzi o te nasze sztandarowe imprezy plenerowe. Na przykład podczas święta miodu chcemy zorganizować konkurs kulinarny, natomiast podczas imprezy sierpniowej związanej z chlebem i zbożem, chcielibyśmy poczęstować wszystkich regionalnymi zupami - podkreśla dyrektorka Skansenu.

Dzięki otrzymaniu dofinansowania w konkursie EtnoPolska, na terenie Muzeum odbędą się także dwie kolejne odsłony wydarzenia "Wieś Tańczy i Śpiewa". W trakcie ich trwania spodziewać się można warsztatów instrumentalno-śpiewaczych, występów na plenerowej scenie oraz oczywiście wiejskiej potańcówki.

- Poza tym będą tematyczne etnospacery, do których nasi zwiedzający zdążyli się już przyzwyczaić. W ostatnim czasie zadebiutowaliśmy też nowością "Historyje spod strzechy", czyli opowieściami kryminalnymi przedstawianymi przez nasz dział nauki. Za nami pierwsze spotkanie z bardzo dużą publiką, szczególnie ludzi młodych, których jak widać interesują takie historie. Zapraszamy też na warsztaty rękodzieła, które odbywają się w naszych przestrzeniach wystawienniczych. Staramy się być Muzeum dostępnym dla ludzi z niepełnosprawnościami, dlatego też od tego roku mamy oprowadzania i warsztaty w polskim języku migowym. Przy okazji Śląskich Godów (5 maja) zadebiutujemy również z wyjątkowym oprowadzaniem po śląsku, także będzie to kolejna nowość do przetestowania - wymienia Paulina Cius-Górska.

Nowości spodziewać się można także w przypadku publikacji. Pokłosiem digitalizacji zbiorów profesora Adolfa Dygacza będzie wydanie "Pieśni frywolnych". Książka ukazać się ma w sierpniu, a towarzyszyć temu mają liczne warsztaty.

Kwestią wartą dodania są projekty na działania Muzeum z udziałem środków zewnętrznych, na które złożono wnioski. 

- W tej chwili czekamy na ocenę projektu, który jest na liście wniosków inwestycji priorytetowych naszego województwa. Jest to bardzo duża inwestycja, więc mam nadzieję, że wszystko się powiedzie. Oprócz tego regularnie staramy się pozyskać środki z funduszy ministerialnych, jak wspomniałam np. EtnoPolska. Czekamy też na rozstrzygnięcie pozostałych wniosków na remonty chałup, poszycia dachowego i strzechy (...). W tym momencie przymierzamy się do remontu wiatraka - dodaje dyrektorka Skansenu.

"Bardzo duża inwestycja", o której mówiła Paulina Cius-Górska, ma być zupełną nowością. Chodzi o stworzenie nowoczesnej przestrzeni magazynowej z częścią ekspozycyjną dostępną przez cały rok. Oprócz umieszczenia tam wszystkich zbiorów muzealnych, planowane jest również wyodrębnienie miejsca na kilka sal edukacyjnych, co umożliwili przeprowadzanie zajęć w każdych warunkach atmosferycznych. W nowym budynku wielofunkcyjnym ma pojawić się m.in. pracownia ceramiczna z piecem do wypału, pracownia z piecem chlebowym czy pracownia folklorystyczna, w której odbywać się będą potańcówki. 

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w ChorzowieSkansenplanywydarzeniaimprezy pleneroweetnospacerypublikacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka