REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

W Skansenie zapraszają na kolejny etnospacer. Tym razem związany on będzie z nową wystawą

Kultura

Tematem najbliższego spaceru po Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" będą Pamiątki Pierwszej Komunii. Wydarzenie to odbędzie się 21 kwietnia o godz. 12:00.

Podczas niedzielnego etnospaceru przewodnik oprowadzi gości Skansenu po muzealnych kościołach z terenów Górnego Śląska, tj. kościele pw. św. Józefa Robotnika z Nieboczów i kościele ewangelickim z Bytomia-Bobrka. Zaraz po tym, przyjdzie czas na oprowadzanie kuratorskie po otwartej kilka dni temu wystawie "Pamiątki Pierwszej Komunii", której celem jest ukazanie jak przeżywano i przygotowywano się do tej uroczystości kilkadziesiąt lat temu.

- Przyjęliśmy takie założenie, że nie chcemy opowiadać o samej ceremonii czy o jej historii, ale chcemy się przyjrzeć Pierwszej Komunii poprzez perspektywę pamięci, wspomnień i pamiątek, które wbrew pozorom dość licznie pozostały w różnych szufladach - mówi Barbara Klajmon, kuratorka wystawy. - Samo przygotowanie poprzedziliśmy badaniami. Zebraliśmy wspomnienia osób, które pamiętają jeszcze swoje Pierwsze Komunie, a że nie były to osoby młode, sięgnęliśmy pamięcią dość głęboko wstecz. Spotkało się to z bardzo dużym odzewem, wiele osób, z którymi rozmawialiśmy, zechciało wypożyczyć nam na czas trwania wystawy swoje pamiątki, dzięki czemu stali się współtwórcami tej ekspozycji - dodaje kuratorka.

Na wystawie można zobaczyć sporą kolekcję pamiątek. Są to m.in. zdjęcia, obrazki, modlitewniki, skarbczyki, różańce, świece, wianki oraz stroje. Wszystkie z nich pochodzą z okresu od ostatniego dziesięciolecia XIX wieku do końca wieku XX.

Zaplanowany na 21 kwietnia o godz. 12:00 etnospacer połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie "Pamiątki Pierwszej Komunii" to dopiero początek wydarzeń związanych właśnie z tą ekspozycją.

- W maju będziemy chcieli Państwa zaprosić na szereg warsztatów, m.in. z przygotowywania pamiątek, zdobienia filiżanek czy wykonywania ozdobnych ramek na zdjęcia. Będziemy publikować informacje o tym na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, więc zachęcamy do śledzenia, zgłaszania się oraz uczestnictwa - podkreśla Barbara Klajmon.

Wystawa będzie czynna do 30 września w galerii na I piętrze w Muzeum.

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w ChorzowieSkansenetnospacerkościołyoprowadzanie kuratorskiewystawaPamiątki Pierwszej Komunii

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka