REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Debata w Chorzowie: czy Michałek wejdzie w koalicję z PiS-em?

Miasto

Pytanie Szymona Michałka, czy jego konkurent z PiS-u byłby skłonny objąć stanowisko wiceprezydenta, gdy ten pierwszy wygra wybory, odwróciło zwyczajowy tok debaty prezydenckiej. W przygotowanym przez młodzież studio nie pojawił się Andrzej Kotala.

Galeria zdjęć


W poniedziałek 25 marca odbyła się debata kandydatów na prezydenta Chorzowa, organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta oraz Brudnopis Śląski. Transmisję można było śledzić poprzez serwis facebook. 

W spotkaniu wzięli udział Grzegorz Krzak z KW Prawa i Sprawiedliwości oraz Szymon Michałek, zgłoszony z własnego komitetu. Na sali nie był obecny urzędujący prezydent Andrzej Kotala, a wytłumaczył to chęcią skupienia się na innych formach komunikacji z mieszkańcami. Prezydent nie wykluczył, że w przyszłości może na takiej debacie się stawić. 

Podobną strategię do Kotali przyjęli ubiegający się o reelekcję Marek Krupa w Katowicach czy prezydent miasta stołecznego Warszawy - Rafał Trzaskowski. Tym samym była to szansa dla nowych kandydatów, by móc się zaprezentować. 

Wizja miasta, polityka mieszkaniowa i rozwój kultury

Goście odpowiadali na pytania prowadzących, dotyczące ekologii, rozwoju miasta i gospodarki. Poza tymi przygotowanymi przez MRM, pojawiły się także pytania zgłaszane od mieszkańców Chorzowa. 

Na początku wydarzenie bardziej przypominało konferencję prasową aniżeli debatę. Wzajemna wymiana uprzejmości skupiała się przede wszystkim na publikowanych wcześniej programach. 

Szymon Michałek mówił o chęci wprowadzenia 30-letniej wizji miasta. Sporo było o polityce mieszkaniowej, inwentaryzacji kamienic i pustostanów, a także budowy kompleksu usługowo-mieszkalnego na terenach Chorzowskiej Strefy Gospodarczej - czyli tych po byłej Hucie Kościuszko. Kandydat na prezydenta pochwalił się znajomością różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami, ich potrzeb i korelacji. Proponuje 1 mln zł na 52 tygodnie eventów na ulicy Wolności. Chce także edukować młodzież, aby poznała znajomość rynku finansowego i pojęcia "w jaki sposób działa pieniądz". 

Grzegorz Krzak mocno podkreślał swoją przynależność do Prawa i Sprawiedliwości. Skrytykował modernizację ulicy Jagiellońskiej i wskazał pomysł na ożywienie kultury, poprzez stworzenie w byłym kinie Panorama klubu jazzowo-folkowo-bluesowego. Chce, aby rozwój miasta był zrównoważony i harmonijny. Ma zamiar stawiać na innowacyjność, w czym ma pomóc współpraca z Kampusem Uniwersytetu Śląskiego. Finasowanie nowych inwestycji miałoby pochodzić m. in. z efektów analizy aktualnego wydatkowania. 

Zaczątki nowej koalicji?

W dalszej części uczestnicy mogli zadać sobie po dwa pytania. Gdy pierwsze z nich dotyczyło bardziej Andrzeja Kotali, miałem wrażenie, że już nic ciekawego się nie wydarzy. Bezpartyjny Szymon Michałek zapytał wtedy Grzegorza Krzaka, czy ten byłby chętny zostać wiceprezydentem, gdy Michałek zwycięży w wyborach. "Samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości nigdy nie uciekali od odpowiedzialności" - odparł Krzak. 

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia tego roku. Wtedy wybierzemy przedstawicieli Rady Miasta, a także oddamy głosy w wyborach prezydenckich. Termin ewentualnej drugiej tury zaplanowano na 21 kwietnia. 

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


debata prezydenckaChorzówSzymon Michałekwybory samorządoweGrzegorz KrzakAndrzej KotalaPiSPrawo i SprawiedliwośćMRMMłodzieżowa Rada MiastaBrudnopis ŚląskiAgere Aude

Komentarze

Mirek
Czemu pana kotali nie było na debacie lepiej napiszcie
Borys
Te romanse i tańce z PISem mogą sporo wyborców z Chorzowa zniechęcić.
LGBTChorzowianin
Zastanawiałem się, czy na Pana Michałka zagłosować. Teraz jak zaczął romansować z przedstawicielem PiSu no to już wiem, że głos jednak pójdzie na Pana Kotalę. Zastanawiałem się również, czy w ogóle będę szedł na te wybory, ale jednak trzeba obronić Chorzów przed pisem, skoro jest jeden kandydat z PiSu, a drugi jest pro Pisowski...
Jorg
A taki był amerykański, bezpartyjny...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa