REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

W chorzowskim CIM odbyły się uroczyste gody za wieloletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA]

Miasto

Centrum Integracji Międzypokoleniowej było miejscem wręczenia medali dla 25 chorzowskich par, które świętowały długoletnie pożycie małżeńskie. Prezydent Chorzowa wręczył nagrody, które symbolizowały ilość lat pożycia małżeńskiego.

Galeria zdjęć


Rocznice ślubu są istotną częścią naszej kultury. Korzenie tradycji obchodzenia okrągłych jubileuszy małżeńskich sięgają dalekich czasów. Gody, czyli symboliczna nazwa omawianych rocznic, były znane już starożytnym Grekom i Rzymianom (nie zawsze pod identyczną nazwą), gdzie również obchodzono rocznice ślubów. Jak każda terminologia ewoluowała przez wieki i miała różnice w zależności od kultur, w których była obchodzona. XIX wiek był okresem, gdzie w krajach anglosaskich termin "gody" stał się powszechnie znany.

Różnica w określaniu konkretnych rocznic wynika z wartości kruszcu, którym jest przedstawiana dana rocznica. Na przykład mianem srebrnych godów określane są małżeństwa z 25-letnim stażem. Złoto, które jest cenniejszym kruszcem niż srebro, jest określeniem dla małżeństw o jeszcze dłuższym stażu pożycia małżeńskiego. Im cenniejszy i trwalszy kruszec określający gody, tym staż obchodzonej rocznicy jest dłuższy.

Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie był miejscem obchodzenia godów dla 25 chorzowskich par. Prezydent Andrzej Kotala wręczył medale za wieloletni staż życia małżeńskiego. Jedna para świętowała Żelazne Gody, które oznaczają 65 lat związku małżeńskiego. Cztery pary otrzymały medal Diamentowych Godów za 60 lat małżeństwa. Szmaragdowe Gody za 55 lat małżeństwa otrzymała jedna para. Aż 19 par mogło cieszyć się z medalu za Złote Gody, które są równoznaczne z 50-letnim stażem małżeńskim.

Pary otrzymały medale z rąk Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Kołodzieja oraz Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Adama Broniszewskiego.

Fot. Miasto Chorzów

Źródło: sklepjubilerski.com

Krzysztof Darmoń

Udostępnij:


uroczystośćgodyrocznicamałżeństwo

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Wtorek
Luty 2024
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona