REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

W Chorzowie kręcą sceny do filmu. To thriller inspirowany opowiadaniem Olgi Tokarczuk

Miasto

"Zima pod znakiem wrony" to najnowsza produkcja filmowa realizowana m. in. na ulicach Chorzowa. Dzieło w reżyserii Kasi Adamik, inspirowanie prozą polskiej noblistki, opowiada o wydarzeniach, gdy w Polsce wprowadzony został stan wojenny.

Galeria zdjęć


W opowiadaniu Olgi Tokarczuk pt. "Profesor Andrews w Warszawie" cofamy się do początku lat 80-tych i szczególnych wydarzeń, które wpisały się w historię Polski. Nowelka doczeka się ekranizacji. W rolę tytułową wcieliła się Lesley Manville, znana m. in. z serialu "The Crown" czy filmu "Paryż pani Harris" (2022).

Za reżyserię obrazu odpowiada Kasia Adamik, córka Agnieszki Holland, z którą w duecie pracowały nad "Pokotem" (2017). "Zima pod znakiem wrony", bo tak brzmi tytuł adaptacji, to koprodukcja polsko-luksembursko-brytyjska.

- Jest to oniryczny thriller ze stanem wojennym w tle, o brytyjskiej profesor psychiatrii, która przyjeżdża do Warszawy w przeddzień wybuchu stanu wojennego - mówi Olga Chajdas, producentka filmu.

Co zapewne zainteresuje mieszkańców Chorzowa, część zdjęć do "Zimy" kręconych jest w naszym mieście. Mowa o sekwencji pościgu. Aby oddać klimat zimowej aury (akcja dzieje się w grudniu 1981 roku), na tę okoliczność przygotowany został sztuczny śnieg. Zdjęcia realizowane będą głównie nocą. Za scenografię posłużą m. in. ulica Cmentarna, a także Leśna.

- W tym miejscu został zachowany charakter epoki. Elementy architektoniczne, faktura elewacji czy nawet kształt chodników nie został "zepsuty", jak to często miało miejsce w latach 90-tych - zauważa Olga Chajdas.

Czytaj także: Cmentarna i Hajducka będą planem filmowym. Utrudnienia od wtorku

To nie jedyne miejsce na Śląsku, gdzie kręcona jest adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk. Jak dowiedzieliśmy się u producentów obrazu, pewne sceny dotyczące warstwy zawodowej głównej bohaterki, będą realizowane w bytomskiej Koksowni.

"Zima pod znakiem wrony" ma być gotowa do końca tego roku. Dokładny termin premiery nie jest jeszcze znany.

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


ChorzówHajduckaCmentarnaUrbanowiczaplan filmowyfilm fabularnysceneriakinoOlga TokarczukZima pod znakiem wronyProfesor Andrews w WarszawieOlga Chajdassztuczny śniegKasia AdamikLesley Manville

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Wtorek
Luty 2024
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona