AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Innowacje w płatnościach cyfrowych: Rewolucja w transakcjach online w Polsce

Inne

Płatności cyfrowe z roku na rok wypierają pieniądz fiducjarny. W 2024 roku mają one osiągnąć 10,64 bln dolarów amerykańskich. Z roku na rok ekonomiści odnotowują ogromny wzrost tego typu transakcji: wynosi on niemal 11,6% rocznie. W związku z tak dynamicznym przyrostem transakcji cyfrowych szacuje się, że w 2027 roku osiągną one wartość aż 14,78 bln USD.

Polska na tle innych krajów europejskich należy do pionierów i szybko adaptuje się do globalnych zmian. Coraz częściej mówi się u nas o odejściu od gotówki, choć pomysły te na razie napotykają na pewien opór społeczny. Spójrzmy, jakie trendy w tym sektorze gospodarki są u nas najwyraźniejsze.

Obecny stan płatności cyfrowych w Polsce

Stosunek Polaków do cyfrowych płatności jest bardzo pozytywny i odsetek naszych rodaków, którzy skłonni by byli porzucić całkowicie gotówkę rośnie z roku na rok. Jeśli wierzyć statystykom, aż 89% mieszkańców Polski wie, czym jest płatność BLIK. blisko ¾ naszych rodaków korzysta z płatności kartą przynajmniej raz w tygodniu zaś ponad 50% mieszkańców Polskli płaci bezgotówkowo podczas zakupów stacjonarnych.

BLIK, który stał się ewenementem na skalę europejską, odnotowuje setki milionów transakcji w skali roku i jego udział w cyfrowych płatnościach rośnie w szybkim tempie. Zaufaniem tę markę obdarza aż 75% Polaków!

Na tle innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej Polska jest zdecydowanym liderem i pod względem udziału transakcji cyfrowych w rynku wyprzedzamy również wielka Brytanię, Włochy czy Niemcy – tylko 41% respondentów w Polsce jako pierwszą, najważniejszą metodę płatnicza. To najniższy wskaźnik w całej Europie! Popularność kart i BLIK-a sprawia jednak, że Polacy rzadziej korzystają z e-portfeli w rodzaju PayPal.

Nowe trendy w płatnościach cyfrowych

Ostatnie lata przyniosły eksplozję zupełnie nowych rozwiązań w zakresie płatności cyfrowych. Na szczególną uwagę zasługują bezdotykowe płatności, portfele mobilne i inne nowoczesne technologie. Szczególnie bezdotykowe płatności z wykorzystaniem technologii NFC zdobywają coraz większą popularność. Umożliwiają one szybkie i wygodne dokonywanie transakcji bez konieczności użycia gotówki czy kart płatniczych.

 

Z kolei portfele mobilne stają się integralną częścią naszego "życia finansowego". Dzięki nim możemy  przechowywać karty płatnicze, kupony czy bilety w komórkach. Wśród innych innowacyjnych rozwiązań coraz śmielej wkraczających do naszego życia wymienić należy płatności za pomocą smartwatchy czy biometryczne autoryzacje transakcji. Nadają one nowy wymiar płatnościom cyfrowym.

Nowoczesne technologie nie tylko zwiększają bezpieczeństwo transakcji, ale także sprawiają, że procesy płatnicze stają się bardziej wygodne i dostosowane do współczesnych potrzeb konsumentów. W miarę dalszego rozwoju tych trendów można spodziewać się jeszcze bardziej rewolucyjnych zmian w dziedzinie płatności cyfrowych.

Wpływ na e-commerce

E-commerce, czyli handel elektroniczny, znajduje się w dynamicznym procesie transformacji dzięki innowacjom w płatnościach cyfrowych. Dyskusja na temat tego, w jaki sposób nowoczesne technologie płatnicze wpływają na e-commerce jest niezmiernie istotna, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę rosnące znaczenie zakupów online nad Wisłą.

Innowacje w płatnościach cyfrowych mają ogromny wpływ na e-commerce, zarówno w obszarze przedsiębiorstw, jak i na konsumentów. Dla firm działających w sektorze handlu internetowego korzyści płynące z nowych rozwiązań płatniczych są znaczące. Przede wszystkim szybkie i bezproblemowe transakcje cyfrowe zwiększają efektywność procesu zakupowego, eliminując potencjalne opóźnienia związane z tradycyjnymi metodami płatności. Konsumenci oczekują, że od decyzji o zakupie do finalizacji transakcji powinno upłynąć maksymalnie kilka sekund.

Płatności cyfrowe i branża kasyn online

Sektor gier hazardowych w Polsce również nie próżnuje, jeśli chodzi o adaptację do zmieniających się ekosystemów płatniczych. Dziś każde najlepsze polskie kasyno online pozwala wpłacić pieniądze i wypłacić wygraną bez najmniejszych opóźnień.

Wszystko dzięki wprowadzeniu do użytku nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Większośc z nich jest dobrze znana Polakom. Płatności BLIK coraz częściej są spotykane w hazardzie. Oprócz tych popularnych płatności mobilnych, do których wymagane jest posiadanie konta w polskim banku, gracze mogą wpłacać i wypłacać kryptowaluty. W przypadku walut fiducjarnych honorowane są także e-portfele oraz karty pre-paid w rodzaju Paysafecard, Perfect Money czy Neosurf. Rynek kasyn online pod względem płatności zdecydowanie znajduje się w awangardzie.

Kwestie bezpieczeństwa

Wprowadzanie nowych rozwiązań budzi słuszne obawy ze strony konsumentów w kwestii bezpieczeństwa. Na szczęście rynek szybko weryfikuje operatorów, którzy nie przykładają wagi do gwarancji finansowych, certyfikatów bezpieczeństwa i innych technologii zwiększających poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Z punktu widzenia samych użytkowników warto pamiętać o tym, że na największe ryzyko narażone są osoby należące do grupy "early adopters".

Wnioski końcowe

Jaka przyszłość czeka płatności cyfrowe w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że Polacy chętnie sięgają po nowe rozwiązania i że rozstaną się z gotówka bez większych problemów. Z pewnością rynek zaskoczy nas jeszcze czymś ciekawym.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka