REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

"To będzie bardzo brudna książka". Niebawem premiera opowieści z hermetycznego świata Psycho Fans

Kącik Prasowy

"Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli" to tytuł najnowszej książki Marcina Pietraszewskiego. O tym co się w niej znajdzie, opowiada jej autor. Premiera już w lutym. 

REKLAMA

- W 2010 roku policja przeprowadziła na Śląsku akcję o kryptonimie "Armagedon" i ogłosiła, że rozbiła grupę przestępczą założoną przez kibiców Ruchu Chorzów. Wszyscy myśleli, że historia została zakończona. Tak naprawdę historia się zaczęła i ona się nigdy nie skończy - mówi Marcin Pietraszewski w wywiadzie opublikowanym na facebookowym kanale smakksiazki.pl.

Marcin Pietraszewski od ponad 20 lat współpracuje z Gazetą Wyborczą. Specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym. Jest współautorem biografii Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego oraz generała Mirosława Hermaszewskiego. Szczegółowo relacjonował w mediach proces wytyczony przeciwko kibolskiemu gangowi Psycho Fans

Wysokoadrenalinowa opowieść z zamkniętego świata chuliganów

Na kanwie tych wydarzeń postanowił napisać książkę. O motywach jej powstania opowiadał przed kamerą redakcji smakksiazki.pl

- Bardzo długo się zastanawiałem czy wejść w ten projekt. Miałem taką obawę z tyłu głowy, że pisanie książki o stadionowych bandytach ich nobilituje. Ale im bardziej wgryzałem się w historię, tym bardziej czułem to, że to nie będzie książka tylko o bandytach, ale też historia o Śląsku i zmianach jakie zachodziły na Śląsku - tłumaczy autor. 

Dziennikarz przez kilka miesięcy analizował swoje teksty i notatki, jakie powstały w ramach przygotowywania przez niego materiałów o śląskim światku przestępczym. Zdecydował, jak sam mówi, że weźmie byka za rogi i pokaże jak zmieniał się Śląsk. Od czasów reformy górnictwa w latach 90-tych, do chwili, gdy zaczęły się tworzyć na Śląsku kibolskie gangi, które początkowo bawiły się tylko w chuligankę, a potem stały się grupami przestępczymi i opanowały cały region. 

Książka ma pokazać ewolucję przestępczą stadionowych chłopców, którzy chodzili na mecze piłkarskie, po czym wyrośli na gangsterów. Historia ma swój początek przy "zwykłych" stadionowych przestępstwach, a rozwija się w napady, handel narkotykami, rozboje, porwania dla okupu, a później i zabójstwa...

- W tej historii piłka nożna jest na drugim lub trzecim planie. Kibole zrzeszali się pod flagą Ruchu Chorzów, natomiast to był tylko pretekst do tego, aby popełniać przestępstwa i stworzyć markę. Markę Psycho Fans, która potem budziła grozę na całym Śląsku - wspomina dziennikarz Gazety. 

Przestępstwa jakich dopuszczał się gang, także po jego rozbiciu przez CBŚP, wciąż budzą grozę. Gdy w końcu sprawa trafiła do sądu, kilku członków grupy poszło na współpracę ze śledczymi. 

- Kibole w odwecie postanowili zamordować dwóch z nich. W noc sylwestrową w Świętochłowicach zaatakowali dwóch małych świadków koronnych, którzy jechali samochodem. Gonili ich przez kilka miast i ostrzelali ich z rakietnic. Jeden z tych pocisków wbił się w przednią szybę samochodu i zatrzymał dosłownie przed twarzą jednego z nich - relacjonuje twórca "Wojen niebieskich". 

Część z członków Psycho Fans nie miało pojęcia, jak sprawa ma się "na szczycie" gangsterskiego aparatu. Ci co rządzili, nie ograniczali się tylko do stadionowych wybryków. Poszli o wiele dalej. 

- Kiedy ci młodzi lali się na ulicach, terroryzowali miasta, to oni na tym strachu czerpali korzyści: ściągali haracze, tworzyli rynki zbytu narkotyków, dzięki temu zarabiali kupę pieniędzy. Potem weszli w przestępstwa biznesowe, czyli wyłudzanie kredytów, wyłudzanie towarów, oszustwa podatkowe. Ci na dole tej hierarchii, podejrzewam, że są do tej pory w szoku, że ich szefowie zarabiali takie pieniądze - wskazuje Pietraszewski. 

Pozycja pod tytułem "Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli" ma ukazać się w lutym tego roku, nakładem Wydawnictwa AGORA.

- To będzie bardzo brudna książka, pełna wulgaryzmów, przemocy, bo takie to jest środowisko - kończy autor. 

Źródło: smakksiazki.pl - facebook / Wydawnictwo Agora
Fot. CBŚP

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Psycho FansWojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboliwojny niebieskieMarcin PietraszewskiksiążkapremieralutyGazeta WyborczaWydawnictwo Agora

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Antoniego, Gracji, Lucjana
REKLAMA