REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej zdemontowany. Trafi na cmentarz do Chorzowa Starego

Miasto

Znajdujący się w Parku Hutniczym pomnik żołnierzy Armii Czerwonej zniknie ze swojego pierwotnego miejsca. Prace związane z jego przeniesieniem rozpoczęły się pod koniec listopada. Trafi on na cmentarz w Chorzowie Starym. 

Temat pomnika powrócił wraz z rozpoczęciem agresji wojennej Rosji na Ukrainę. W minionym roku ktoś nawet pozwolił sobie owinąć chorzowski monument czarną folią, przykleić list przewozowy i zaadresować do Wladimira Putina, wskazując miejsce doręczenia przesyłki jako "Kreml". 

Pomniki wdzięczności Czerwonej Armii faktycznie mogą budzić negatywne emocje, zwłaszcza przy trwającej wciąż wojnie u naszych wschodnich sąsiadów. Okazuje się jednak, że ten stojący w Parku Hutników miał być w rzeczywistości grobem i tutaj możemy zaobserwować pewne trudności, w przypadku chęci znalezienia mu nowego miejsca. 

Sięgając do oficjalnych informacji dowiadujemy się, że mamy mieć do czynienia ze zbiorową mogiłą. Znajdujący się na nim napis "Pamięci żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wolność z hitlerowskim najeźdźcą” może sugerować coś innego, jednak w tym miejscu miały znajdować się szczątki 11-stu żołnierzy Armii Czerwonej oraz 59-ciu Armii 1. Frontu Ukraińskiego, biorącego udział w walkach z hitlerowcami o wyzwolenie Chorzowa

Rada Chorzowa chciała przeniesienia pomnika

W marcu 2022 roku podczas sesji Rady Miasta Chorzowa poruszono temat zmiany lokalizacji grobu (?), co wiązałoby się z jego ekshumacją. Pomnik ten nie znajduje się na liście zabytków, jednak teren Parku Hutników - owszem. 

- Już wystąpiliśmy do IPN w tej sprawie, działamy - mówił wtedy Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa. - Mieliśmy już spotkanie, rozmowy z naszymi historykami w tej sprawie. Nikt do końca nie wie, czy to rzeczywiście jest grób, czy nie, więc musimy być przygotowani na różne sytuacje. Jeżeli jest to grób, oczywiście dokonamy stosownej ekshumacji - informował. 

Po 77 latach zmieni się krajobraz Parku Hutników

W toku postępowania Miasto Chorzów zleciło specjalistyczne badanie, aby ostatecznie stwierdzić, czy w tym miejscu faktycznie dokonano pochówków. Ostatecznie grobów nie stwierdzono. Wkrótce znajdujący się w centrum Chorzowa park zmieni się na dobre. Ostateczną decyzję o oczekiwanych działaniach podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków

Demontaż pomnika rozpoczął się w sobotę 25 listopada w godzinach porannych. Ma on trafić na cmentarz w Chorzowie Starym, w miejsce gdzie są pochowani żołnierze radzieccy. 

- W zeszłym roku otrzymaliśmy sporo sygnałów ze strony mieszkańców, że oczekują zamknięcia tego rozdziału historii w naszym mieście. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, usuwamy pomnik z przestrzeni parkowej - przekazał Marcin Michalik. 

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej został wzniesiony w Parku Hutników w 1946 roku. W 1973 roku zmodernizowano go w oparciu o projekt plastyczny Gerarda Grzywaczyka

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


pomnik armii czerwonejdemontażcmentarzgróbChorzów StaryzmianaPark HutnikówChorzówMarcin Michalik

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Luty 2024
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Eleonory, Lenki, Kiejstuta