REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zabytkowy Ratusz oficjalnie w nowych rękach [WIDEO]

Miasto

W piątek odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o przekazaniu zabytkowego Ratusza w Chorzowie Batorym na rzecz Sądu Rejonowego w Chorzowie. Obiekt ma wrócić do świetności po głębokiej modernizacji, która potrwa 5 lat. Szacunkowy koszt inwestycji to około 30 mln zł, które pokryje budżet państwa. 

REKLAMA

Bogata historia oraz dogodna lokalizacja ponad stuletniego gmachu długo nie przyciagały inwestora, który chciałby znaleźć dla niego pomysł i dać mu nowe życie. Opuszczony Ratusz w Chorzowie Batorym popadał w coraz większą ruinę, aż do roku 2018, kiedy został wykupiony przez Miasto Chorzów. Do tej pory wykonano w nim remont dachu, dzięki czemu udało się go uratować przed dalszym niszczeniem

Ratusz zwrócił zainteresowanie Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce stworzyć w nim siedzibę Sądu Rejonowego w Chorzowie. Już w marcu tego roku Radni podjęli uchwałę o darowiźnie obiektu na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego w Chorzowie, z przeznaczeniem na cel publiczny. Dziś chorzowski sąd znajduje się w czterech lokalizacjach w naszym mieście. Zabieg zmiany siedziby znacznie poprawi funkcjonowanie instytucji zarówno po stronie jego pracowników, jak i interesantów. Rozmowy na ten temat toczyły się już od ponad dwóch lat. 

15 września pod rzeczonym budynkiem odbyła się konferencja prasowa, na której oficjalnie przekazano o zmianie właściciela nieruchomości. Uczestniczyli w niej m. in. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz prezes Sądu Rejonowego w Chorzowie Tytus Lewandowski. Zaadaptowanie obiektu pod nową funkcję oszacowano na około 30 mln zł i poinformowano, że środki na ten cel są już zabezpieczone w budżecie państwa. Czas realizacji określono na około 5 lat. 

Siedziba naczelnika, władz starostwa świętochłowickiego oraz służb

Neobarokowy budynek mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909 - 1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił centralę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Przez kilkanaście lat obiekt pozostawał w rękach prywatnych, aż do 2018 roku, kiedy wykupiły go władze Chorzowa. 

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


ratuszChorzów BatorySąd Rejonowy w ChorzowieSkarb PaństwaMinisterstwo SprawiedliwościkonferencjaMichał WośTytus Lewandowski

Komentarze

stary
No, no pięknie, pięknie tylko jak na razie to tylko obietnice, a obietnic to już było bardzo wiele i dziwnym trafem zawsze te obietnice i zapewnienia padały gdy zbliżał się termin wyborów, ale to pewnie tylko taki przypadkowy zbieg okoliczności.
Młody
Drogi Panie "stary"! Myślę, że warto przeczytać artykuł zanim się go skomentuje. To nie są obietnice, budynek został już przekazany i proces został uruchomiony.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA