REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

"Wieś tańczy i śpiewa". Przed nami wiejska potańcówka w chorzowskim Skansenie

Rozrywka

Już w najbliższą niedzielę w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się tradycyjna wiejska zabawa. Podczas wydarzenia, oprócz śpiewu i tańców, nie zabraknie również interesujących warsztatów.

REKLAMA

Na początek warsztaty instrumentalne i śpiewacze, później występy na plenerowej scenie, a na koniec wiejska potańcówka oraz koncerty - tak właśnie zapowiada się zaplanowana na 17 września w Skansenie impreza pn. "Wieś tańczy i śpiewa". Wydarzenie to odbędzie się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Etno Polska. Edycja 2023".

– Celem jaki wyznaczyliśmy sobie pisząc projekt w naborze Etno Polska, była popularyzacja twórczości muzycznej, tanecznej i śpiewaczej, czerpiącej swoje inspiracje z kultury ludowej. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ od lat zajmujemy się digitalizacją spuścizny po profesorze Adolfie Dygaczu i pragniemy ten dorobek udostępniać kolejnym odbiorcom, stąd też obecność w repertuarze imprezy pieśni zebranych przez tego wybitnego badacza – mówi Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" – W naszej opinii kluczowym jest upowszechnianie regionalnego dziedzictwa a przez to zachowanie ciągłości kulturowej poprzez przekaz międzypokoleniowy. Osiągnąć to możemy realizując właśnie zajęcia na których fachowcy – etnolodzy, etnomuzykolodzy, artyści i zespoły śpiewacze, które są nosicielami żywej tradycji, przekazują swoją wiedzę odbiorcom – zarówno dzieciom jak i dorosłym. Koncert i potańcówka, wieńczący wydarzenie z pewnością pozwolą ukazać energię i żywiołowość tradycyjnej muzyki - dodaje Cius-Górska.

W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną trzy warsztaty umuzykalniające dla dzieci, w tym jedne z grupą integracyjną - przy wsparciu wykwalifikowanego muzykoterapeuty, skierowane do osób o szczególnych potrzebach. W czasie, gdy najmłodsi będą zdobywać umiejętności śpiewacze pod okiem specjalistów, dorośli będą mieli szansę na naukę dawnych pieśni z prowadzącymi zajęcia dedykowane tej grupie wiekowej.

Szczególną atrakcją będą warsztaty manualne dla dzieci, podczas których uczestnicy poznają tajniki budowy jednego z najbardziej popularnych, ludowych instrumentów dętych jakim jest fujarka. Każde dziecko z pomocą fachowców wykona własny instrument, który będzie mogło zabrać ze sobą.

Po zakończeniu tej części, wydarzenie przeniesie się na scenę plenerową Skansenu, gdzie poznamy efekty warsztatowych działań. Grupy śpiewacze zaprezentują się przed publicznością, która będzie mogła dołączyć się dzięki specjalnie przygotowanym na tę okazję śpiewnikom z tekstami pieśni, a po występie amatorów będzie czas na koncerty znanych i lubianych kapel ludowych. O godz. 15:30 swój koncert zaprezentuje kapela Wałasi, o 16:30 wystąpi zespół Leśniaki, natomiast na zakończenie odbędą się warsztaty taneczne i wiejska potańcówka prowadzona przez kapelę Fedaków

Na warsztaty obowiązują zapisy i bilety w cenie 10 zł, które są dostępne >>TUTAJ<<. W ramach biletu będzie można również wziąć udział w odbywającej się równocześnie drugiej imprezie, tj. Dniu Kartofla.

Czytaj także: Pora na wykopki! Przed nami Dzień Kartofla w chorzowskim Skansenie

 

Graf. Muzeum GPE Chorzów

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w ChorzowieSkansenWieś tańczy i śpiewawiejska potańcówkawarsztatykoncertyDzień Kartofla

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA