REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Hip-hop i trip-hop na chorzowskim Porcie Poetyckim. Słynna impreza poetów i poetek wraca w nowej formule

Kultura

Koncert post-pandemicznego "trip-hopu" i heavy folkowych brzmień, teksty Magika z Paktofoniki, a do tego poetyckie kolaże, ponad 100 poetów i poetek z całego kraju na scenie oraz jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej. To tylko niektóre z akcentów tegorocznego Portu Poetyckiego, który już 16 września odbędzie się w Chorzowie.

REKLAMA

Chorzów gościć będzie poetów i poetki z całego kraju. Już w najbliższą sobotę w mieście odbędzie się Port Poetycki, jedna z największych cyklicznych imprez literackich na Śląsku. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest w nowej formule, która pokazywać ma, że współczesna poezja daleko wykracza poza słowo pisane, obejmując także twórczość plastyczną oraz muzyczną, w tym hip-hop.

– Poezja przenika niemal do każdej dziedziny sztuki. Dziś to nie tylko słowo, to też muzyka, performance, a nawet, co zaskakujące, grafika komputerowa, która niesie słowa. To ekscytujące zjawisko, zmieniające polską literaturę, chcemy pokazać na Porcie Poetyckim. Z tego też powodu wśród gości nie zabraknie chociażby twórców obrazu czy muzyki. Szykuje się więc jedna z najbardziej różnorodnych odsłon imprezy, prawdziwy tygiel kulturalny – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego. 

Na scenach chorzowskiej Sztygarki będzie można posłuchać wierszy w wykonaniu ponad 100 autorów i autorek. Wydarzenie już o godz. 11:30 otworzy cykl spotkań z poetami i poetkami oraz wydawcami. Czytać będą m.in. Karolina Kułakowska, Paweł Lekszycki i Lesława Nowara, czyli autorzy związani z Wydawnictwem Biblioteki Śląskiej. 

Pojawi się też akcent hip-hopowy w postaci tekstów Piotra Magika Łuszcza. Utwory rapera zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, który dla Biura Literackiego przygotował niedawno książkę "Excalibur", będącą pierwszym wyborem tekstów współzałożyciela kultowych formacji Paktofonika i Kaliber 44.

Ponadto Chorzów odwiedzą dwie warszawskie oficyny, które również przygotowały spotkania z autorami i autorkami. Convivo reprezentować będą Ewa Frączek i Jarosław Dudycz, a Fundację Duży Format Karina Caban i Jarosław Trześniewski-Kwiecień. Segment poświęcony wydawcom i poetom potrwa ponad 3 godziny. W tym samym czasie trwać będą też IV Targi Książki Poetyckiej.

Będzie można na nich znaleźć kilkaset pozycji książkowych wydawnictw z całego kraju, w tym m.in. Instytutu Mikołowskiego, Papierwdole czy Domu Literatury w Łodzi. Jednocześnie zaplanowano otwarte warsztaty poetyckie z częstochowską poetką Katarzyną Zwolską-Płusą, która za książkę "Daję wam to w częściach" została w zeszłym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. 

Część główną imprezy zaplanowano na godz. 16.00. 

Otworzy ją czytanie wierszy Włodzimierza Szymczewskiego, zmarłego niedawno poety, który przez lata współtworzył Port Poetycki. Później na scenie będzie można posłuchać wierszy poetki i prozaiczki Joanny Oparek, autorki m.in. tomu "Małe powinności". Będzie też okazja do tego, aby zobaczyć kilkanaście kolarzy Jacka Boczara, który wcześniej swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Japonii i na Węgrzech. 

Z materiałem z płyty "Martwe", który opisywany jest jako poetycki, postpandemiczny "trip-hop", na portowej scenie wystąpi natomiast zespół Piksele w składzie Wojciech Brzoska, Arbuz Arbuziński i Marcin Markiewicz. Formacja łączy w sobie elektroniczne brzmienia, liryczną trąbkę i niepokojące wiersze. W dźwiękach i tekstach obiecują natomiast między innymi miejską podróż w "seledynowy jazz".

Po gościach głównych, którzy reprezentują różne formy poetyckiego wyrazu, w ramach "Magazynu Wierszy" swoje teksty przeczyta niemal 50 poetów i poetek, którzy w latach ubiegłych byli gośćmi głównymi na Porcie Poetyckim. Nie zabraknie także debiutantów. 

W segmencie "Hyde Park" będzie można usłyszeć wiersze ponad 40 autorek i autorów. Gościem muzycznym tegorocznej imprezy jest natomiast heavy folkowa formacja Cronica z Jaworzna, której styl można określić jako mieszankę europejskiej muzyki folkowej z ciężkimi gitarowymi brzmieniami.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Początek całej imprezy o godz. 11:15. Część główna od godz. 16:00. Wszystkie wydarzenia związane z Portem organizowane są w Kompleksie Sztygarka w Chorzowie. 

źródło: Informacja prasowa

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Port PoetyckiSztygarkaspotkaniaczytanie wierszy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA