REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Pora na wykopki! Przed nami Dzień Kartofla w chorzowskim Skansenie

Rozrywka

Koniec prac żniwnych był jednocześnie czasem zbiorów ziemniaków, czyli tzw. wykopków. Już niebawem w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" będziemy mieli okazję przypomnieć sobie o związanych z tym obrzędach i zwyczajach.

REKLAMA

Dzień Kartofla to wydarzenie, które każdego roku gromadzi na terenie chorzowskiego Skansenu tysiące gości, chcących bliżej poznać króla polskich stołów, jakim bez wątpienia jest ziemniak. Podczas zaplanowanej na 17 września kolejnej edycji tej imprezy, dowiemy się m.in. o procesie jego uprawy czy zbioru dawniej i dzisiaj, a także poznamy różne jego odmiany.

- Najważniejszym momentem, na który wszyscy czekają, będą oczywiście wykopki. Na pole za zagrodą sołtysa, wjedzie niezawodny skansenowy Ursus, który bronami rozkopie ziemię, by goście własnoręcznie mogli wydobywać dojrzałe bulwy. W tym roku odbędzie się także pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego – będziemy mogli zatem zapoznać się z dawnymi narzędziami do prac polowych i zaawansowanymi technologicznie, używanymi obecnie - zapowiadają w Skansenie.

Uczestnicy po wzięciu udziału w pracach polowych będą mieli okazję uzupełnić stracone kalorie. Na paleniskach przy spichlerzu z Wojkowic stanie parownik, z którego wszyscy chętni będą częstowani ziemniakami, z kolei na ogniskach będzie można upiec jabłka.

- Jeśli ziemniak jest królem polskiego stołu to królową z pewnością jest kapusta. W zagrodzie z Panewnik stanie plenerowa kuchnia, w której z pomocą dawnych narzędzi – szatkownic, ubijaków, beczek – będzie można spróbować swoich sił w szatkowaniu, kiszeniu i jej ugniataniu. Kiszenie należy do jednych z najstarszych metod przedłużenia przydatności produktów spożywczych oraz zabezpieczenia ich przed zepsuciem – w trakcie wydarzenia opowiemy także o fermentacji oraz korzystnym wpływie spożywania kiszonek na nasze zdrowie. Przypominamy, że w zagrodzie przygotowane zostaną beczki do udeptywania kapusty tradycyjną metodą – to kolejne doświadczenie, na które nie brak chętnych - dodają organizatorzy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark z rękodziełem i gastronomią. Tradycyjne potrawy z ziemniaków i kapusty zaserwują koła gospodyń z Rajczy i Stolarzowic, zaś na małej łące, jak co roku, pojawią się panie z koła gospodyń z Poręby, które przygotują prażonki

Szczegóły dotyczące "Dnia Kartofla" można znaleźć na poniższym plakacie:

Fot. Muzeum GPE Chorzów

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


SkansenDzień Kartoflawykopki

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA