REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wystawa już dostępna dla odwiedzających [ZDJĘCIA]

Kultura

BODY WORLDS - najliczniej odwiedzana wystawa świata po 6 latach powraca do Katowic! Nową odsłonę tej niezwykłej wystawy autorstwa dr Gunthera von Hagensa będzie można oglądać tylko przez 3 miesiące w Galerii Szyb Wilson. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wystawa BODY WORLDS po sześciu latach powróciła do Katowic z nową ekspozycją: BODY WORLDS & The Cycle of Life. Jest ona dostępna dla odwiedzających od 2 września w Galerii Szyb Wilson (ul. Oswobodzenia 1), gdzie czeka na nich aż 160 eksponatów. 

- Wystawa mówi o cudzie życia, o procesie rozwoju ludzkiego ciała od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy po młodość, dorosłość i późną starość. Są to prawdziwe ciała ludzkie poddane metodzie plastynacji. Wystawa jest niezwykła, łączy ze sobą naukę i sztukę, i jest taką refleksją nad całym ludzkim życiem - mówi Ewa Król, rzeczniczka prasowa Body Worlds. 

Ekspozycja jest czymś w rodzaju trójwymiarowego atlasu ludzkiego ciała. Jak tłumaczy Paweł Posłuszny, doktor nauk o kulturze fizycznej, wyjątkowe doznania towarzyszące odwiedzającym wystawę to jedno, ale przede wszystkim liczą się walory edukacyjne. 

- Możemy zobaczyć realne preparaty ciała człowieka, począwszy od pojedynczych narządów, po całe ciało ze wszystkimi mięśniami - tłumaczy Paweł Posłuszny. 

Samo przygotowanie preparatów to wiele godzin pracy specjalistów. Metoda plastynacji ludzkiego ciała została opatentowana przez autora BODY WORLDS, doktora Guntera von Hagensa, nad którą pracuje on od 40 lat. 

- Plastynacja jest takim utwardzeniem tkanki, żeby wyglądała ona tak jak wygląda w rzeczywistości, a żeby nie niszczała, nie musiała być przechowywana w formalinie jako preparat mokry, mogła być wręcz na wyciągnięcie ręki. Jest to metoda najkrócej mówiąc zastępująca wodę, którą mamy w organizmie, ta zastąpiona jest polimerem, który zastyga. To tak jakby "zamrozić" człowieka - opisuje Posłuszny. 

Aktualnie około 19 tys. osób zadeklarowało chęć, aby ich ciała po śmierci zasiliły ekspozycję BODY WORLDS. 

Wystawy BODY WORLDS są realizowane dzięki przyjętemu programowi donacji ciał i organów. Wszystkie anatomiczne wzorce na wystawie są autentyczne. Procesowi plastynacji  poddawane są tylko te ciała, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawcę. 

Wielu darczyńców podkreśla, że przekazując swoje ciało, chcą być przydatni dla innych, nawet po śmierci. Ich bezinteresowne dary pozwalają na wgląd w ludzkie ciało, który do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla lekarzy. 

Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając widzom możliwość zobaczenia ludzkiego organizmu, jakiego nigdy przedtem nie widzieli.

Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life będzie dostępna w Katowicach do 3 grudnia tego roku

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


BODY WORLDS & The Cycle of LifeGaleria Szyb WilsonKatowiceplastynacjaPaweł PosłusznyEwa Królwystawaludzkie ciałocykl życia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gwidona, Leonii, Niny
REKLAMA