REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Niebawem rozpocznie się 18. Festiwal Gorczycki. W Chorzowie zaplanowano aż dwa koncerty!

Kultura

11 koncertów w 7 miastach - tak zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Hasłem przewodnim wydarzenia będą tym razem "Ewolucje".

REKLAMA

Międzynarodowy Festiwal G.G. Gorczyckiego już na stałe wpisał się w artystyczny kalendarz imprez organizowanych w naszym województwie. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje on swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów i zainteresowanie tysięcy słuchaczy - nie inaczej będzie tym razem!

Podczas 18. edycji wydarzenia wystąpią m.in. takie zespoły jak: Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Kwintet Śląskich Kameralistów, Warsztatowy Chór Chórtowni oraz Fortis Quartet, a także wybitni polscy soliści i dyrygenci, wśród nich: Łukasz Długosz, Piotr Baron, Anna Szostak czy Marek Wroniszewski. Zgodnie z tradycją Festiwalu, wykonywane podczas niego utwory nawiązywać będą do myśli przewodniej, stanowiącej inspirację dla realizowanych idei artystycznych. W tym roku są to "Ewolucje".

- Festiwal chce pokazać największe przemiany w historii muzyki o charakterze ewolucyjnym. Ewolucja jest zjawiskiem ciągłym, to powolne zmiany, które wpływają na rozwój społeczny, kulturowy, artystyczny. W trakcie ewolucji pojawiają się innowacje, wpływające na przemiany społeczne, na twórców i ich dzieła. Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy ewolucję podejścia twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych stopniowo zmian, ewolucję form muzycznych i instrumentów - zdradzają organizatorzy.

18. Festiwal Gorczycki zostanie zainaugurowany 2 września i potrwa do 1 października. W sumie zaplanowano 11 koncertów, które odbędą się w 7 miastach tj.: w Bytomiu, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Radzionkowie, Chorzowie, Raciborzu oraz Świętochłowicach.

Co przygotowano w naszym mieście?

16 września, godz. 18:00 - Muzeum Hutnictwa

Podczas pierwszego z chorzowskich koncertów będziemy mieli okazję usłyszeć zespół Fortis Quartet, który sięgnie m.in. po melodie słowiańskie, rumuńskie tańce ludowe, muzykę klezmerską i pełne argentyńskiego temperamentu tango, a więc motywem przewodnim będzie tu nie tylko ewolucja folkloru, ale też tańca jako formy muzycznej. W programie przedstawione zostaną suity i zbiory ukazujące to, jak melodie, które niegdyś towarzyszyły ludziom na co dzień, stały się inspiracją do stworzenia efektownych form muzycznych.

- Sam skład wykonawczy oraz opracowania, po które sięgną zaproszeni klarneciści, będą kolejnym przejawem owej ewolucji. Zabrzmią dzieła, które w większości powstały w innej instrumentacji, a historia oraz potrzeba szerzenia ich na większą skalę wymogły stworzenie nowych opracowań – nie mniej ciekawych, a wręcz prezentujących zupełnie nowe oblicze znanych utworów - komentują w Muzeum Hutnictwa.

Wstęp na koncert możliwy jest z bezpłatną wejściówką. Można ją odebrać w kasie w godzinach pracy Muzeum lub zarezerwować telefonicznie pod numerem 32 704 96 31.

Szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia dostępne są >>TUTAJ<<.

17 września, godz. 18:00 - Chorzowskie Centrum Kultury

Następnego dnia czeka nas kolejny koncert. Tym razem na scenie zaprezentuje się Polska Orkiestra Sinfonia luventus im. Jerzego Semkowa, a towarzyszyć jej będą dyrygent Marek Wroniszewski, flecista Łukasz Długosz oraz saksofonista Piotr Baron. Występ pt. "Beethoven. Symfonia losu" rozpocznie  słynna Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, która zamiast na organach - zabrzmi w symfonicznej odsłonie za sprawą instrumentacji dokonanej przez Adama Wesołowskiego.

- Jego autorstwa wysłuchamy również w malowniczej kompozycji Archaniołowie, która po warszawskiej premierze zyskała wspaniałe recenzje uznając niniejszą kompozycję, jako jedno z najlepszych dzieł ostatnich lat. Inspiracją do stworzenia kompozycji była chęć uchwycenia komunikacji człowieka z tytułowymi Archaniołami. Jest ona zobrazowana w trzech częściach, opisujących sposób porozumiewania się z nimi przez człowieka: za pomocą medytacji (część I), modlitwy (część II) i rytuału (część III) - zapowiadają w Chorzowskim Centrum Kultury.

Całość dopełni najbardziej osławiona w historii muzyki symfonia ze słynnym motywem losu. To Symfonia nr 5 Ludwiga van Beethovena, która zostanie wykonana przez znakomitą warszawską orkiestrę, występującą na wielu estradach koncertowych w Polsce i za granicą.

Szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia oraz bilety w cenie 40 zł dostępne są >>TUTAJ<<.

Fot. Gorczycki Festiwal

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


18. Festiwal GorczyckiewolucjekoncertyMuzeum HutnictwaChorzowskie Centrum Kultury

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA