AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Jaki wpływ na rynek kryptowalut ma technologia blockchain?

Inne

Na pytanie zawarte w tytule można tak naprawdę odpowiedzieć w kilku słowach. Technologia blockchain ma ogromny wpływ na branżę kryptowalut. Dlaczego? Powód jest prosty: blockchain jest bowiem fundamentem ich istnienia. Bez sieci blockchain kryptowaluty najzwyczajniej w świecie by nie istniały. Na czym więc polega ta technologia i dlaczego zrewolucjonizowała rynek płatności online?

REKLAMA

Czym jest blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana, rozproszona baza danych, która przechowuje wszystkie transakcje dokonywane w kryptowalutach. Środowisko to umożliwia weryfikację i rejestrowanie transakcji bez potrzeby centralnego organu nadzorującego. Choć więc Bitcoin, Ethereum i inne krypto coiny porównujemy często do zwykłych pieniędzy, którymi można płacić w sklepach czy kasynach online, tak naprawdę są one niczym innym, jak informacją księgową zapisaną w specjalnej sieci.

 

Różnica jest jednak diametralna: własną walutę krypto może wyemitować dziś każdy. Robią to na przykład z dużym powodzeniem kasyna internetowe. Wiele z nich emituje własne tokeny (choćby kasyno 888Bet). Korzystając z gier hazardowych w takim miejscu, z każdym zakładem gracze wchodzą w posiadanie specjalnej waluty i dzięki temu stają się niejako udziałowcami danego serwisu online.

 

Jak działa sieć blockchain?

Algorytm działania sieci blockchain jest złożony, ale można go przedstawić w kilku krokach:

 

  • Tworzenie bloków: pierwszym krokiem w tworzeniu sieci blockchain jest utworzenie bloku. Na blok składa się grupa transakcji. Transakcje te są weryfikowane przez węzły sieci zwane górnikami (minerami) i dopiero po pozytywnym zweryfikowaniu zostają dodane do bloku. Węzły sieci wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne. Po rozwiązaniu problemu kryptograficznego możliwe staje się stworzenie bloku.
  • Tworzenie łańcucha bloków: kolejny krok polega na połączeniu bloków w łańcuch. Pomaga w tym unikalny kod (hash), który jest generowany na podstawie poprzedniego bloku w łańcuchu. W ten sposób bloki stają się nierozerwalną całością – łańcucha nie można „rozerwać” ani wprowadzić doń zmian.
  • Weryfikacja transakcji: każda dodawana do bloku transakcja musi być zweryfikowana przez węzły sieci. Z kolei każdy węzeł w sieci ma kopię całego łańcucha bloków i może zweryfikować poprawność wszystkich transakcji. Weryfikacja polega na sprawdzeniu, czy nadawca posiada wystarczającą ilość środków na swoim koncie, czy transakcja jest poprawnie podpisana i czy nie występują w niej żadne błędy.
  • Konsensus: aby uniknąć oszustw i manipulacji, sieć blockchain działa na zasadzie konsensusu. Oznacza to, że przed dodaniem nowego bloku do łańcucha musi on zostać zaakceptowany przez większość węzłów w sieci. Istnieją różne algorytmy konsensusu, takie jak Proof-of-Work, Proof-of-Stake czy Delegated Proof-of-Stake, które umożliwiają węzłom sieci osiągnięcie konsensusu.
  • Nagrody za górnictwo: aby zachęcić górników do wykonywania skomplikowanych obliczeń i dodawania nowych bloków do łańcucha, sieć blockchain oferuje nagrody za górnictwo. Nagroda ta zazwyczaj składa się z nowych kryptowalut, które są generowane przy tworzeniu nowego bloku, a także z opłat za transakcje zawarte w bloku.

 

Cechy szczególne technologii blockchain

Blockchain można tak zaprogramować, aby zapewniał prywatność i anonimowość transakcji. Wbrew utartym przesądom nie wszystkie kryptowaluty zapewniają taką możliwość – jedne są łatwiejsze do wyśledzenia (np. Bitcoin, działający w oparciu o publiczną sieć), inne nie (płatności za pomocą Monero są nie do wyśledzenia). Jest to istotne dla osób, które chcą uniknąć ujawnienia swojej tożsamości w trakcie dokonywania transakcji. Ponadto blockchain umożliwia tworzenie inteligentnych kontraktów, które automatyzują procesy transakcyjne, co zwiększa efektywność i obniża koszty.

 

Jednakże technologia blockchain nie tylko umożliwia istnienie kryptowalut, ale także ma wpływ na ich rozwój. Dzięki niej możliwe są innowacje, takie jak np. ulepszone systemy skalowalności, większa prywatność i bezpieczeństwo, czy też nowe funkcjonalności, jak np. tokenizacja aktywów.

 

Ponadto blockchain staje się coraz bardziej popularny jako narzędzie dla firm i instytucji finansowych, które sięgają po tę technologię w celu poprawy swoich procesów biznesowych, zwiększenia bezpieczeństwa i przejrzystości, czy też wprowadzenia nowych modeli biznesowych.

 

Inne zastosowania sieci blockchain

Płatności to nie wszystko. Sieć blockchain znajduje wiele praktycznych zastosowań poza kryptowalutami. Oto kilka przykładów:

 

  • Systemy głosowania: blockchain może służyć jako narzędzie do elektronicznego głosowania, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i niemożliwe do sfałszowania przeprowadzenie wyborów. Głosy są zapisywane w blokach i nie mogą być zmienione po zakończeniu głosowania.
  • Systemy identyfikacji: technologii tej można także używać do tworzenia bezpiecznych i niepodważalnych systemów identyfikacji, niezależnych od centralnych organów, takich jak banki czy rządy. Można to wykorzystać w sektorze medycznym, gdzie pacjenci mogą kontrolować swoje dane medyczne i udostępniać je lekarzom tylko za swoją zgodą.
  • Zarządzanie łańcuchem dostaw: blockchain znajduje zastosowanie w zarządzaniu łańcuchem dostaw, umożliwiając śledzenie produktów od momentu ich produkcji, poprzez dystrybucję, aż do sprzedaży klientowi. Dzięki temu można łatwo wykrywać i usuwać wady produktów oraz zweryfikować ich autentyczność.
  • Systemy ubezpieczeń: z pomocą blockchainu można stworzyć innowacyjny i przejrzysty system ubezpieczeń z czytelnymi polisami i łatwą analizą ryzyka.

 

Blockchain a kryptowaluty – podsumowanie

Technologia blockchain ma ogromny wpływ na kryptowaluty i inne branże, zarówno pod względem ich istnienia, jak i rozwoju. Pamiętajmy jednak, iż w przeciwieństwie do pieniądza tradycyjnego, blockchain jest niezwykle młodą technologią. Dalsze regulacje ze strony rządów mogą radykalnie zmienić oblicze płatności krypto, zaś ogromne wahania kursów walorów są nadal na porządku dziennym.

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gwidona, Leonii, Niny
REKLAMA