AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Największe problemy z nauką gramatyki angielskiej i jak sobie z nimi radzić?

Inne

Angielski uchodzi co prawda za jeden z najłatwiejszych do nauczenia, jednak i tak może sprawiać pewne kłopoty. Problematyczna jest zwłaszcza gramatyka, która nie jest zbyt podobna do polskiej. Jak ułatwić sobie poznawanie reguł gramatycznych i ich późniejsze używanie w praktyce? Podpowiadamy.

REKLAMA

Największe problemy z nauką gramatyki angielskiej:

  • Nauka czasowników nieregularnych
  • Nauka angielskich czasów
  • Nauka przedimków a, an i the

Jak ułatwić sobie naukę czasowników nieregularnych?

Wielka tabela na kilka stron, a w niej słowa, które stanowią wyjątki od znanych i intuicyjnych reguł. Nic dziwnego, że to właśnie w tym momencie wiele osób zaczyna myśleć, że angielski to trudny język, i kończy swoją przygodę z jego nauką.

Wbrew pozorom, angielskie czasowniki nieregularne nie są tak straszne, jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Wystarczy tylko podejść do tego w odpowiedni sposób, np. stosując poniższe tricki:

  • ogranicz liczbę czasowników – listy prezentowane w podręcznikach do angielskiego zawierają nierzadko zwroty, które nie są używane na co dzień. Zamiast uczyć się czegoś, z czego i tak nie będziesz korzystać, wykreśl je od razu i nie zaprzątaj sobie nimi głowy w tym momencie. Zobaczysz, że lista od razu będzie wyglądać mniej przerażająco, gdy zniknie z niej tyle pozycji;
  • pogrupuj czasowniki – kryterium jest tutaj dowolne. Ważne jest tylko to, by czasowniki w obrębie jednej grupy kojarzyły Ci się z czymś podobnym. Dzięki temu łatwiej przypomnisz sobie wariant odmiany, jeśli wypadnie Ci z głowy;
  • ucz się w kontekście – buduj zdania z nowymi formami czasowników i zapamiętuj je w takiej formie. Przyjdzie Ci to łatwiej niż wkuwanie suchych słówek na pamięć, a jednocześnie nie będziesz się zastanawiać, jak wykorzystać je w wypowiedzi na żywo.

Czy angielskie czasy naprawdę są takie trudne?

Problem związany z nauką angielskich czasów nie jest związany jedynie z tym, że jest ich znacznie więcej niż w języku polskim. Największym utrudnieniem jest… Twoje nastawienie do tego. Osoby rozpoczynające naukę języka mają tendencję do zbyt ambitnego podchodzenia do tej kwestii i często próbują nauczyć się wszystkich czasów naraz.

Oczywiście jest to misja z góry skazana na porażkę głównie ze względu na dużą ilość informacji do przyswojenia. W rezultacie pojawiają się trudności przy rozwiązywaniu ćwiczeń, błędy w tworzeniu zdań i wreszcie – brak motywacji do dalszej nauki.

Rozwiązanie problemu jest proste: ograniczyć liczbę czasów do takich, które są rzeczywiście używane na co dzień. Do swobodnego porozumiewania się z osobami anglojęzycznymi wystarczy Ci ich zaledwie 6 – Present Simple, Past Simple, Future Simple, Present Continuous, Present Perfect i Past Continuous.

A, an i the – jak skutecznie nauczyć się przedimków?

Problem z nauką przedimków polega na tym, że nie występują naturalnie w języku polskim. Z tego powodu Polakom uczącym się angielskiego od podstaw zdarza się o nich zapominać albo też dobierać je nieodpowiednio do sytuacji. 

Kiedy je stosować? Wtedy, gdy w zdaniu występuje jakaś rzecz lub osoba. Różnica między nimi polega jednak na tym, czy pojawiły się już wcześniej w rozmowie, czy też nie. Jeśli rozmówca wie, o czym mówisz, albo wspominasz o rzeczy jedynej w swoim rodzaju, trafnym wyborem będzie the. Jeśli nie wiadomo, o czym mowa – użyj a lub an w zależności od tego, co okaże się łatwiejsze do wymówienia. An występuje zasadniczo przed samogłoskami właśnie z tego powodu, by ułatwić wymowę.

Poznaj też inne wskazówki ułatwiające naukę angielskiego, które prezentujemy na naszym kanale Spotify szybkanaukapro

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Sobota
Czerwiec 2023
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anatola, Leszka, Tamary
REKLAMA