AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Największe i najciekawsze obiekty sportowe w Polsce

Inne

Nasz kraj nie słynie dziś na świecie z imponujących obiektów sportowych, ale być może sytuacja ta powoli będzie się zmieniać. W ostatnich latach powstało bowiem w Polsce sporo ciekawych obiektów sportowych, których nie jeden kraj może nam pozazdrościć. W związku z tym postanowiliśmy przygotować zestawienie największych i najciekawszych obiektów sportowych w naszym kraju. Mamy nadzieję, że dzięki niemu przypomnisz sobie, jakie stadiony i hale mamy w Polsce oraz dowiesz się, jakie obiekty są największe.

Stadion Narodowy w Warszawie

To obecnie największy w Polsce stadion. W trakcie wydarzeń sportowych jego pojemność wynosi 58 580 miejsc, a podczas koncertów, kiedy widzom udostępniana jest też część murawy, pojemność stadionu wzrasta do aż 72 900 miejsc. Jak do tej pory rekord frekwencji na tym obiekcie padł na meczu Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn w 2017, w którym to Reprezentacja Polski uległa Reprezentacji Serbii 0 do 3. Mecz ten na żywo obserwowało jednocześnie 65 407 widzów.

Stadion powstał z okazji organizowanych w Polsce i w Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, choć koncepcja jego budowy pojawiła się już w połowie lat 90. XX wieku. Budowa trwała od 2008 do 2012 roku i kosztowała skarb państwa, czyli podatników, prawie dwa miliardy złotych, a dokładnie 1 976 061 375 zł. Oznacza to więc, że każdy z prawie 38 milionów Polaków musiał złożyć się po nieco ponad 50 zł na budowę tego stadionu. Trzeba też pamiętać, że cena ta nie zawiera w sobie kosztu gruntu i odszkodowań.

Za tę cenę powstał obiekt spełniający najwyższe światowe standardy. Podgrzewana murawa stadionu może zostać osłonięta przez zautomatyzowany dach, a 100 metrów nad nią wisi imponująca iglica.

Katowicki spodek

Nie jest to może największa ani najnowsza hala sportowa w Polsce, ale bez wątpienia jest jedną z najbardziej kultowych. Ciekawa bryła przypominająca spodek kosmiczny, którym, według humorystycznej legendy, Ślązacy przybyli na obecnie zamieszkiwane tereny, przyciąga wzrok i sprawia, że obiektu tego nie można pomylić z żadnym innym.

Hala jest w stanie pomieścić do 11,5 tysiąca widzów, którzy mogą obserwować zawody sportowe, słuchać koncertów czy brać udział w innych wydarzeniach kulturalnych. Obiekt ten jest bowiem bardzo elastyczny i może być dostosowywany do różnych potrzeb, dzięki czemu inwestycja okazała się bardzo opłacalna.

Stadion Śląski w Chorzowie

To drugi pod względem pojemności stadion w Polsce. Zbudowany w sercu parku śląskiego w Chorzowie wielofunkcyjny obiekt jest w stanie pomieścić niewiele mniejszą liczbę kibiców co Stadion Narodowy. Na największym stadionie Śląska wydarzenia sportowe może jednocześnie oglądać do 55 211 kibiców, a na koncertach muzycznych może się bawić nawet 85 tysięcy osób. Liczby te bledną jednak przy historycznym rekordzie frekwencji na tym stadionie. Rekord ten padł długo przed ostatnią przebudową, bo w 1973 roku. Na Stadionie Śląskim odbywały się wtedy Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu, które 2 września tegoż roku przyciągnęły na stadion około 130 tysięcy widzów.

Stadion w Gdańsku

Stadion w Gdańsku, znany też pod nazwą Polsat Plus Arena Gdańsk, jest uznawany przez wielu za najpiękniejszy stadion w Polsce. Obiekt zawdzięcza to swojej owalnej fasadzie zbudowanej z 18 tysięcy poliwęglanowych płytek o łącznej powierzchni 4,5 hektara.

Kształt bryły stadionu i kolor wspomnianych płytek ma przywodzić na myśl bursztyn, z którego od wieków Gdańsk słynie. Pomysł ten spodobał się zarówno kibicom, mieszkańcom Gdańska, jak i profesjonalistom, o czym świadczą liczne nagrody, które w roku otwarcia spadły na ten projekt. Są wśród nich takie wyróżnienia, jak: Najlepszy Projekt Sportowo-Turystyczny w Polsce, Sportowa Arena Roku 2011, Stadion roku 2011, Nagroda Biznesu Sportowego DEMES w kategorii „Obiekt Sportowy”, The Stadium Business Awards 2012 i inne.

Tauron Arena Kraków

Tauron Arena Kraków to obecnie największa w Polsce hala widowiskowo-sportowa. Jest w stanie pomieścić jednorazowo do 20 400 widzów. Jej główną funkcją jest organizacja wydarzeń sportowych. Obiekt spełnia wymagania potrzebne do organizowania imprez na poziomie mistrzostw świata w aż 18 dyscyplinach sportowych, z których większość można obstawiać u Bukmacher Polska. W największej hali sportowej w Polsce mogą odbywać się zawody w dyscyplinach takich jak: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, lekka atletyka, boks, futsal, badminton, tenis ziemny i stołowy czy gimnastyka. W hali można też rozłożyć lodowisko i organizować zawody w hokeju, curlingu czy łyżwiarstwie figurowym.

Jak już pisaliśmy, hala ta jest obiektem widowiskowo sportowym. Oznacza to więc, że w Tauron Arenie odbywają się też wydarzenia kulturalne, jak koncerty czy przedstawienia, i wydarzenia biznesowe typu targi czy konferencje.

Wielka Krokiew w Zakopanem

Ciekawym obiektem sportowym w Polsce jest też nasza najsłynniejsza skocznia narciarska. Wielka Krokiew w Zakopanem im. Stanisława Marusarza ma punk konstrukcyjny na odległości 140 metrów, a rekord skoczni należący do Japończyka Yukiya Sato wynosi obecnie 147 metrów.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa