REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

W śląskim zoo powstanie nowa lwiarnia. Właśnie ogłoszono przetarg

Miasto

Ogłoszony przez Śląski Ogród Zoologiczny przetarg to zapowiedź ważnej inwestycji, która wpłynie na poprawę komfortu życia zamieszkujących tam lwów. Budowa nowej lwiarni jest też szansą na doczekanie się pierwszych od 23 lat narodzin młodych tego gatunku w naszym zoo.

REKLAMA

Lwy angolskie, które od 2013 roku przebywają w chorzowskim zoo, to niezwykle rzadko eksponowany w ogrodach zoologicznych podgatunek lwa afrykańskiego. W całej Europie przebywa obecnie zaledwie 50 osobników, a ich rozmnażaniem zajmują się wyłącznie dwa ogrody, co sprawia, że dostępność młodych osobników jest bardzo ograniczona.

- Po śmierci samca Bolka w 2021 r. byliśmy przekonani, że podgatunek ten zniknie także z naszego ogrodu, jednak przypadek chciał, że udało się pozyskać młodego, niespokrewnionego z naszymi samicami samca o imieniu Moxico. W efekcie staliśmy się posiadaczami trzeciego w Europie stada hodowlanego lwów angolskich, które moglibyśmy rozmnażać, chroniąc w ten sposób zagrożony gatunek. Na drodze stanęła nam jednak posiadana infrastruktura - informuje śląskie zoo.

Obecna lwiarnia, która powstała w latach 50. ubiegłego wieku, spełnia wymagania hodowlane, jednak nie zapewnia odpowiednich warunków do rozrodu i odchowu młodych. Infrastruktura skonstruowana jest tak, że nie daje ona możliwości stałego oddzielenia ciężarnej samicy, czy później samicy z młodymi od samca, a więc osobniki nie mogłyby równocześnie korzystać z wybiegu zewnętrznego. To bardzo ważna kwestia, gdyż połączenie ich niosłoby za sobą ryzyko zagryzienia młodych przez samca.

Lwy czeka przeprowadzka

W związku z tym, że przebudowa obecnego obiektu nie jest możliwa, konieczna jest budowa nowej lwiarni, która powstanie w miejscu wybiegów dla strusi i kobów liczi, tuż obok ekspozycji tygrysów.

- Budynek został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, nawiązującym do stylu pozostałych inwestycji realizowanych na terenie ogrodu w ostatnim czasie. Do budynku przylegały będą trzy wybiegi zewnętrzne, z których największy będzie miał powierzchnię ponad 2 500 m2. Wybiegi zostaną zaaranżowane tak, by zapewniać zwierzętom urozmaicenie terenu – m.in. na największym wybiegu zaprojektowana została kaskada wodna wraz z dwoma zbiornikami, w których lwy będą mogły się ochłodzić - zapowiada chorzowskie zoo.

Obecność aż trzech wybiegów pozwoli na rozdzielenie samic i samca oraz zapewni zwierzętom możliwość równoczesnego korzystania z części zewnętrznej, także w okresie odchowu młodych. 

Planowana inwestycja wpłynie zatem nie tylko na polepszenie komfortu życia lwów, ale jest też sporą szansą na doczekanie się pierwszych od 23 lat narodzin młodych tego gatunku w naszym zoo. Dzięki prowadzonym działaniom, lwy staną się trzecim po panterach śnieżnych i gepardach gatunkiem dużych kotów rozmnażanym w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

źródło: Śląski Ogród Zoologiczny

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Śląski Ogród Zoologicznyzooprzetarglwiarnialwy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
REKLAMA