REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Za nami finał 66. Olimpiady Astronomicznej

Miasto

W miniony weekend w Planetarium - Śląskim Parku Nauki odbył się finał 66. Olimpiady Astronomicznej. Jej zwycięzcą został Maksymilian Wdowiarz-Bilski, uczeń krakowskiego liceum.

REKLAMA

Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowa rywalizacja młodych miłośników astronomii w Polsce, organizowana od 1957 roku. Konkurs ten przebiega w trzech etapach. Pierwszy ma charakter korespondencyjny i polega na rozwiązywaniu zadań w warunkach domowych, z kolei drugi oraz trzeci etap to już samodzielna praca wykonywana pod kontrolą i w ograniczonym czasie. 

Zmagania finałowe znów w Chorzowie

Tegoroczny 66. finał Olimpiady Astronomicznej jest pierwszym, który został zorganizowany w przebudowanych i zmodernizowanych przestrzeniach Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Przez trzy dni gościło w nim 20-stu najlepszych uczestników, którym przyszło zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi, analizą danych oraz obserwacją sztucznego nieba.

Zakończone w ubiegłą niedzielę zmagania pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy, a został nim Maksymilian Wdowiarz–Bilski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Pozostałe miejsca zajęli kolejno: Krzysztof Król (Szczecin), Piotr Jędrzejczyk (Kraków), Gniewosz Armista (Wrocław), Michał Jagodziński (Szczecin), Bartłomiej Lech (Warszawa), oraz Wojciech Kukiełka (Radzyń Podlaski).

Pierwszych 5-ciu laureatów będzie reprezentować nasz kraj podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w województwie śląskim w dniach od 10 do 12 sierpnia. Polska już po raz drugi będzie miała zaszczyt gościć drużyny z całego świata w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Fot. Planetarium Śląskie

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Planetarium ŚląskieOlimpiada Astronomicznafinał

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
REKLAMA