REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Przed nami uroczystość oznaczenia 7 grobów powstańców śląskich

Miasto

Już w najbliższy piątek na cmentarzu przy ul. Kalusa odbędzie się uroczystość oznaczenia znakiem pamięci "Tobie Polsko" 7 grobów powstańców śląskich. Wydarzenie to poprzedzi msza św. w kościele pw. Marii Magdaleny.

REKLAMA

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. 

- Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest  wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny - informuje katowicki IPN.

W piątek 25 listopada w Chorzowie odbędzie się uroczystość oznaczenia znakiem pamięci "Tobie Polsko" 7 grobów powstańców śląskich w tym: Pawła Bełkota, Jana Kłaczki, Stanisława Klamy, Władysława Liska, Józefa Kotyrby, Ignacego Boka oraz Jana Jagły

Więcej na temat tych osób można znaleźć <<TUTAJ>>.

Wydarzenie z udziałem rodzin powstańców, władz samorządowych, młodzieży szkolnej i przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej będzie miało miejsce na cmentarzu parafialnym w Chorzowie przy ul. Kalusa. Uroczystość poprzedzi Msza Święta o godz. 14:00, która odbędzie się w kościele pw. Marii Magdaleny w Chorzowie przy ul. Bożogrobców.

źródło: IPN

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


IPNoznaczeniaTobie Polskogrobypowstańcy śląscyuroczystość

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA