REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

W Chorzowie odsłonięto tablice upamiętniające błogosławionego ks. Jana Machę

Miasto

W miniony weekend obchodziliśmy pierwszą rocznicę beatyfikacji ks. Jana Machy. Z tej okazji w naszym mieście odbyło się kilka wydarzeń upamiętniających błogosławionego.

REKLAMA

20 listopada 2021 roku w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowana była Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Franciszka Machy, pochodzącego z Chorzowa kapłana - męczennika, zamordowanego w czasie II wojny światowej. Dokładnie rok później od tego wydarzenia, chorzowianie postanowili uhonorować pamięć o błogosławionym.

W ubiegły czwartek w Starochorzowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta premiera spektaklu pt. "Czerwony dym - opowieść z życia księdza Machy", którego autorką jest pani Monika Porwit, a wykonawcami sztuki uczniowie chorzowskiego Katolika.

- Był to niezwykły wieczór pełen wzruszeń i refleksji nad życiem, wiarą oraz istotą człowieczeństwa. Dziękujemy Pani Monice i całej drużynie teatralnej Zamaszyści. Hanik kolejny raz objawił się nam jako wzór, jako chłopak z sąsiedztwa, który został bohaterem. Został błogosławiony! Pamiętajmy o Nim, o Jego nauce każdego dnia, słuchajmy Jego wskazówek, jak na przykład tej: Pamiętaj - zawsze myśl o niebie! - podsumowano w mediach społecznościowych Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie.

Dzień później pamięć o pochodzącym z naszego miasta męczenniku uczcili uczniowie chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko. W szkolnej auli odbyła się akademia z udziałem zaproszonych gości, podczas której przypomniano biografię bł. ks. Jana Machy oraz wręczono pamiątkowe odznaki turystyczne osobom, które dbają o pamięć o błogosławionym. Zaraz po tym wydarzeniu, nadszedł moment na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji pierwszej rocznicy jego beatyfikacji.

W piątek odbył się również II Rajd Rowerowy Śladami bł. ks. Jana Machy organizowany przez ZST nr 2 przy współpracy z Rodzinnym Klubem Turystyki Kolarskiej Wagabunda. Wydarzenie kierowane do uczniów chorzowskich szkół średnich było okazją do odwiedzenia ważnych miejsc z życia błogosławionego, jak również poznania jego historii.

Z kolei w niedzielę w Parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, skąd pochodził Macha, odbyła się uroczysta msza św. upamiętniająca ubiegłoroczną beatyfikację. Po jej zakończeniu odsłonięto ufundowaną przez Miasto Chorzów tablicę.

Fot. ZST nr 2

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


ks. Jan Machabłogosławionybeatyfikacjarocznicapamięćtablice

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA