AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Wolta w Sejmiku Śląskim! Opozycja przejmuje władzę

Inne

Jakub Chełstowski wraz z grupą 3 radnych PiS-u przeszedł do opozycji i tym samym ugrupowanie straciło władzę na w Sejmiku Województwa Śląskiego. Dzieje się tak dokładnie po 4 latach od chwili, gdy Wojciech Kałuża przeszedł do PiS, co dało ugrupowaniu większość w Sejmiku.

REKLAMA

4 lata temu Wojciech Kałuża, który otrzymał ponad 20 tysięcy głosów od swoich wyborców opuścił Koalicję Obywatelską i przeszedł do PiS-u. Tym samym zmienił ustalony przez wyborców wynik wyborów samorządowych na korzyść ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Dziś tę władzę PiS traci za sprawą obecnego marszałka, Jakuba Chełstowskiego, a także radnych Rafała Kandziory, Marii Materli oraz Aliny Nowak. Politycy postanowili przejść do opozycji, co ma dać nowej większości stabilną przewagę. 

Chełstowski wraz z radnymi mają zasilić szeregi ugrupowania Tak! Dla Polski. Rozmowy w tej sprawie trwały od dawna, jednak dopiero podczas poniedziałkowej sesji ustalenia postanowiono przedstawić pozostałym członkom Sejmiku Województwa Śląskiego. W porządku obrad znalazł się punkt o odwołanie obecnego marszałka - Jana Kawuloka. Ten jednak pomimo wyraźnych krytycznych uwag radnych ogłaszał kolejne przerwy w obradach, najpierw 30-minutową, następnie dwugodzinną, po czym sesja została przerwana na kolejne 3 godziny - aż do godziny 18:00. 

Komentarz Jakuba Chełstowskiego

Chełstowski odniósł się do ogłoszonych przerw przez przewodniczącego Kawuloka. – Różnice w polityce występują. Wystąpiły też różnice polityczne w zarządzie województwa. Wydaje mi się, że trzeba umieć przegrywać z honorem – powiedział marszałek, cytowany przez Gazetę Wyborczą. 

Marszałek jako powód zmiany frontu przyznał, że nie zgadza się z wieloma rzeczami, w tym m.in. krytuje antyunijną politykę stosowaną przez PiS. 

Nowy skład Zarządu Województwa

Jakub Chełstowski pozostanie marszałkiem. Dodatkowo w zarządzie zasiadać będzie Anna Jedynak, Krzysztof Klimosz oraz Łukasz Czopik. Według informacji przekazanej przez Gazetę Wyborczą mówi się, że czwarte miejsce w zarządzie ma otrzymać Rafał Porc

Fot. Paweł Skraba
Źródło: Gazeta Wyborcza/własne

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Sejmik Województwa Śląskiegozmiana władzaJakub ChełstwoskiWojciech Kałuża

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA