AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Za nami gala "Gōdomy po ślōnsku"

Kultura

W miniony wtorek w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala podsumowująca tegoroczną akcję "Gōdomy po ślōnsku". Podobnie jak w poprzednich latach, podczas wydarzenia przyznano statuetki tym, którzy na co dzień promują śląską mowę.

REKLAMA

"Gōdomy po ślōnsku" to wyjątkowa akcja, której celem jest promowanie używania "godki" w miejscach publicznych. Jej inicjatorzy - Fundacja Silesiana i Towarzystwo "Pro Loquela Silesiana" już od lat zabiegają o przyznanie należytego statusu śląskiej mowy, która przez lata obrosła stereotypami stawiającymi w negatywnym świetle jej użytkowników.

- Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się przy użyciu śląskiej mowy. Właśnie dlatego zrodził się pomysł, aby wskazywać i w sposób szczególny wyróżnić te osoby, które na co dzień promują godka - podkreślają pomysłodawcy akcji.

W miniony wtorek, podczas uroczystej gali, podsumowano tegoroczną edycję akcji "Gōdomy po ślōnsku" i tradycyjnie już wręczono statuetki "Kamrata Ślonskij Godki".

Wśród laureatów znalazł się m.in. nieżyjący już Franciszek Pieczka. Wybitny aktor kilka miesięcy przed śmiercią dowiedział się o przyznaniu mu tego wyjątkowego wyróżnienia i informacja ta sprawiła mu ogromną radość. Organizatorzy planowali pojechać osobiście do Pieczki, wręczyć mu statuetkę i nagrać z tego spotkania film, aby pokazać w trakcie gali, niestety nie zdążyli... Uczestnicy wydarzenia oklaskami na stojąco uczcili pamięć aktora, który przez całe życie był dumny ze swych śląskich korzeni i w niepowtarzalny sposób promował ślonsko godka na scenie.

Kolejne statuetki powędrowały do Antoniego Sobczyka - wieloletniego dyrektora chorzowskich placówek kulturalnych, Henryka Czicha - lidera zespołu Universe oraz Teatru Naumionego, który w swych spektaklach opowiada o historii Górnego Śląska, a także o ludziach i tradycjach tego regionu.

Wydarzenie uświetniły występy artystyczne Henryka Czicha, Mirosława Jędrowskiego oraz Piotra Herdziny.

Fot. ChCK

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Chorzowskie Centrum KulturyFundacja SilesianaPro Loquela SilesianaGōdomy po ślōnskuKamrat Ślonskij GodkigalastatuetkiFranciszek PieczkaHenryk CzichUniverseAntoni SobczykTeatr Naumiony

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA