AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Port Poetycki po raz dwudziesty. I znów ponad 150 poetów i poetek w mieście

Kultura

Chorzów zamieni się z Krakowem i stanie się stolicą polskiej poezji? Przynajmniej na jeden dzień. Już 17 września w mieście rusza Port Poetycki, czyli jedna z największych imprez literackich na Śląsku. Wydarzenie, organizowane już po raz dwudziesty, przyciągnie ponad 150 poetów i poetek.

REKLAMA

– Port nie jest zwykłym spotkaniem literatów, ale prawdziwą „poetycką Coachellą”, na którą zjeżdżają autorzy i autorki z najdalszych zakątków kraju, a od kilku edycji także z zagranicy! W tym roku poezję czytać będziemy nieustannie co najmniej przez 12 godzin, co jest prawdziwym rekordem wśród imprez tego typu – zapowiada Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka wydarzenia.

Ten maraton rozpocznie się już o godz. 11.00, kiedy to otwarte zostaną jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej. Będzie można na nich znaleźć oficyny wydające wyłącznie poezję, w tym m.in. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Wydawnictwo papierwdole, Wydawnictwo Convivo, Bibliotekę Śląską, Fundację Dużego Formatu, K.I.T Stowarzyszenie Żywych Poetów czy Zaułek Wydawniczy Pomyłka.

– Książki poetyckie od lat krążą, prawie wyłącznie, poza tradycyjnym obiegiem. Wiele z nich nie znajdziemy dziś w księgarniach, zwłaszcza tych dużych, sieciowych. Tym wydarzeniem umożliwiamy czytelnikom kontakt z nowościami, pokazując jednocześnie jak bardzo zróżnicowana jest polska poezja współczesna i jak wiele ciekawego się w niej dzieje – mówi.

O tym będzie można przekonać się także na spotkaniach, jakie towarzyszyć będą targom. Tu zaprezentują się poeci i poetki związani z 4 oficynami: Instytutem Mikołowskim (Bogdan Prejs, Marcin Zegadło, Olgierd Dziechciarz, Maciej Melecki), Convivo (Karola Zielińska, Wioletta Ciesielska), papierwdole (Cezary Ciszak, Konrad Góra jako tłumacz Vlado Simka i Karela Tumy) oraz Biblioteką Śląską reprezentowaną przez poetkę Sylwię Jaworską. Początek o godz. 11.15. Równolegle z Targami, na godz. 11.30 zaplanowano również otwarte warsztaty poetyckie z Laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Martą Podgórnik.

O godz. 16.30 ruszy natomiast część główna z udziałem zaproszonych gości. W tym roku są nimi: Patrycja Sikora - poetka, slamerka, redaktorka, która za tom „Instrukcja ludzi nie stąd” nominowana została do „Paszportów” Polityki, Radosław Wiśniewski - poeta, prozaik i współzałożyciel Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, autor wielu książek poetyckich i prozatorskich oraz Janusz Radwański – poeta, autor tomów m.in.: „Chałwa zwyciężonym”, „Kalenberek”, „Święto nieodległości” czy „Śpiewnik szantowy”.

– Tradycyjnie już stawiamy na różne głosy poetyckie, a także różne pokolenia. Jednocześnie w tym roku zaprosiliśmy autorów, którzy, w swojej twórczości, wiele miejsca poświęcają ważnym kwestiom społecznym czy politycznym. To zaangażowane głosy, których dziś potrzebujemy, a obok których nie można przejść obojętnie – mówi Jacek Dudek, współorganizator.

Uwadze na pewno nie ujdzie także Magazyn Wierszy, w trakcie którego swoje teksty zaprezentuje ponad 70 poetów i poetek goszczących w latach ubiegłych na Porcie. Po nim z kolei rozpocznie się poetycki Hyde Park, czyli otwarte prezentacje literackie, slamerskie i performerskie, podczas których zadebiutuje na chorzowskiej imprezie ponad 60 autorek i autorów.

Nie samą poezją będzie jednak żył Port Poetycki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. wystawa prac plastycznych Radosława Kobierskiego, poety, prozaika, felietonisty i artysty wizualnego, autora powieści „Harar” i „Ziemia Nod”, który nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Angelusa. Część muzyczną wypełni z kolei koncert wokalistki Joanny Vorbrodt, która ma na swoim koncie 3 płyty: „Nie ma przypadków”, „Punkt zwrotne” i „Korytarze”.

Partnerami Portu Poetyckiego są: Miasto Chorzów, Kompleks Dobrego Smaku „Sztygarka”, Chorzów Miasto Kultury, Dom Pracy Twórczej Macondo, Stowarzyszenie SZTYG.art, Szlak Zabytków Techniki oraz Biblioteka Śląska. Wszystkie wydarzenia odbywają się na terenie Kompleksu „Sztygarka” w Chorzowie, ul. Skargi 34a. Wstęp bezpłatny.

źródło: Informacja prasowa

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Port Poetyckitargi książkipoeciSztygarka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA