AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Olbrzymie młoty w Muzeum Hutnictwa zabrzmią podczas „Koncertu industrialnego”

Kultura

3 września podczas tegorocznej INDUSTRIADY w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie uruchomione zostały olbrzymie hutnicze młoty. To jeden z hitów tegorocznej edycji festiwalu. Dwa tygodnie później, 17 września, stukot młotów będzie można usłyszeć ponownie choć w zupełnie innym wykonaniu, ponieważ zabrzmią one podczas „Koncertu industrialnego” Śląskiej Orkiestr Kameralnej. 

REKLAMA

Po raz pierwszy w historii Muzeum Hutnictwa w Chorzowie uruchomione zostały hutnicze młoty będące częścią wystawy stałej „Królestwo żelaza”. Wielkie maszyny napędzane sprężonym powietrzem w atrakcyjny sposób obrazują mechanikę kucia jako jednej z metod obróbki plastycznej stali. Pokazom towarzyszył będzie kuratorski komentarz wyjaśniający ich historię i technologię pracy. 

- Uruchomienie młota mostowego Eschweiler Maschinen z 1907 i jednostojakowego młota parowo-powietrznego liczącego sobie również blisko 120 lat to dla naszego Muzeum ważne wydarzenie, ale przede wszystkie prawdziwa atrakcja dla zwiedzających. Dopiero zobaczenie tych kolosów w ruchu daje wyobrażenie, z jakimi wyzwaniami w pracy mierzyli się kowale w hucie – mówi Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.


Rysunek konstrukcji mostowego młota parowego, źródło: DR. C. OETLING, SCHMIEDE UND SCHMIEDE -TECHNIK. EIN HANDBUCH FÜR BETRIEBSLEITER, SCHMIEDEMEISTER UND STUDIERENDE, Niemcy 1920 

17 września br. hutnicze młoty zabrzmią ponownie. Ich dźwięki odnajdziemy w utworach prezentowanych podczas Koncertu industrialnego w wykonaniu muzyków jednego z zespołów Filharmonii Śląskiej – Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert w Muzeum Hutnictwa będzie znakomitym zestawieniem muzyki mistrzów baroku – Johanna Sebastiana Bach i Heinricha Ignaza Franza von Bibera z dziełami kompozytorów nam współczesnych – Adama Wesołowskiego oraz Valentina Silvestrova. Nie zabraknie jednak industrialnego zwrotu akcji. W repertuarze przewidziano m.in. III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który w Chorzowie zabrzmi w specjalnie przygotowanej wersji – z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. 

Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego – kompozycją, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. To pierwszy w historii utwór łączący naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami przemysłowych maszyn, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Huty Kościuszko w Chorzowie. 

W geście solidarności z narodem ukraińskim wykonana zostanie także kompozycja Valentina Silvestrova.

Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski – wybitny dyrygent i śpiewak, laureat nagród wielu konkursów muzycznych. Koncert odbywać będzie się w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, wydarzenia, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Szczegóły TUTAJ 

Na koncert wstęp będzie wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Hutnictwa (limit: dwie wejściówki na jedną osobę). Możliwość telefonicznej rezerwacji (prowadzona w godzinach pracy Muzeum pod numerem telefonu 32 704 96 31). Liczba miejsc ograniczona. 

Dla tych, którym hutnicze młoty szczególnie przypadną do gustu Muzeum Hutnictwa przygotowało specjalne pamiątki w różnych odsłonach. Zakupić będzie można zarówno model młota mostowego do samodzielnego składania, jak i kolekcjonerskie wydanie na płycie CD Sinfonii industrialnej dla Chorzowa. 

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Hutnictwa

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Muzeum HutnictwaKoncert industrialnyindustriada

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA