REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Prezydent Andrzej Kotala z wotum zaufania i absolutorium "Ocena działań jak i inwestycji jest pozytywna"

Miasto

Podczas czerwcowej sesji Rada Miasta Chorzowa podjęła uchwały w sprawie udzielenia prezydentowi Andrzejowi Kotali wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2021. 

Na czwartkowej sesji przedstawiono raport o stanie finansów Chorzowa. Aktualne ratingi są dobre, jednak z powodu szeregu zmian podatkowych zwrócono uwagę na niepokojące wskaźniki dotyczące długotrwałej prognozy finansowej gminy. Również z powodu obniżenia dochodów Miasta, agencja Fitch Ratings utrzymała Chorzów na swojej liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Powodem tego jest niepewność co do możliwego wpływu Polskiego Ładu na budżet miasta. 

- Do tej pory wpływy dla Miasta były z roku na rok coraz wyższe, dopóki Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczął je sukcesywnie obniżać (poprzez zmniejszenie wpływów z podatków, red.). Niestety dla Miasta jest to katastrofalna sytuacja, ponieważ my z tego głównie żyjemy, z tego inwestujemy, remontujemy szkoły, przedszkola, budujemy - remontujemy drogi. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla mieszkańców jest to fajnie płacić mniejsze podatki, ale pamiętajmy, że kij ma dwa końce. Zostanie nam więcej w kieszeni, ale będzie mniej pieniędzy na inwestycje o ktorych wspomniałem - tłumaczy Andrzej Kotala. 

Z ostrożnością mówiono o kolejnych latach, jednak tegoroczne finanse Chorzowa zostały ocenione jako stabilne. Po zakończeniu dyskusji Rada pozytywnie oceniła wykonanie budżetu i udzielili prezydentowi absolutorium oraz wotum zaufania. W obydwu przypadkach 15 radnych opowiedziało się za, a 5 było przeciw. 

- Radni pokazali jednoznacznie, że pozytywnie ocenili realizację budżetu, pozytywnie ocenili działania prezydenta Chorzowa. Mamy rekordowo niską stopę bezrobocia - można powiedzieć, że wszyscy chorzowianie mają pracę. Oddaliśmy do dyspozycji w ubiegłym roku prawie 130 mieszkań, również dla mieszkańców wyremontowaliśmy kilka dróg. Ocena działań jak i inwestycji jest pozytywna - mowił po sesji Prezydent Chorzowa. 

- Dzisiejsza sesja bardzo ważna, była sesją absolutoryjną. Uważamy jako klub Koalicja Obywatelska, że Pan Prezydent wykonał swoje zadanie bardzo dobrze. Wykonanie budżetu było niezmiernie trudne. W ciągu roku budżetowego dokonuje się wielu zmian finansowych, obniża się podatki, wszystko jest piękne, natomiast te kroki Rządu powodują, że z budżetu Miasta znikają ogromne środki - mówi Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta. 
 

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Rada Miasta ChorzówAndrzej Kotalawotum zaufaniaabsolutorium

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Czwartek
Czerwiec 2022
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Arnolda, Emiliany, Lucyny