AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

20 czerwca - Narodowym Dniem Powstań Śląskich

Inne

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Nowe święto po raz pierwszy będziemy obchodzić już 20 czerwca.

W ubiegłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w stolicy województwa śląskiego, którą rozpoczął od złożenia wieńca przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Następnie udał się do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego - pierwszej siedziby Sejmu Śląskiego, gdzie złożył podpis pod ustawą z dnia 12 maja br. o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ustawa ta jest efektem apelu wystosowanego przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie upamiętnienia ważnych dla Śląska i Polski trzech wielkich zrywów narodowowyzwoleńczych.

- Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę. Mamy dwa nowe święta narodowe związane ze zwycięskimi powstaniami - Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich. Wiąże je nie tylko czas, ale niezwykła wartość o charakterze fundamentalnym dla odradzającego się państwa polskiego. Nie byłoby tej wielkości i postępu w II Rzeczypospolitej, gdyby nie było możliwości, które dawał Górny Śląsk i jego zasoby oraz wielcy patrioci, którzy dla Polski pracowali. To święto ustanawiane jest dla kolejnych pokoleń, by zawsze pamiętały jaką cenę trzeba zapłacić, by Polska była Polską – podsumował Prezydent RP Andrzej Duda.

Po raz pierwszy święto to będziemy obchodzić już w najbliższy poniedziałek - 20 czerwca.

Źródło: slaskie.pl
Fot. Andrzej Grygiel/ UMWS

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Andrzej DudaustawaNarodowy Dzień Powstań Śląskich

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Czwartek
Czerwiec 2022
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Arnolda, Emiliany, Lucyny