AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Sowa, pająk i róże, czyli słów kilka o elewacji gmachu IV LO w Chorzowie [ZDJĘCIA]

Kontakt24

Jest w naszym mieście wyjątkowy budynek, który od ponad stu lat cieszy oczy chorzowian i służy całej społeczności. Znajduje się on przy zbiegu ulic Dąbrowskiego i Zjednoczenia, a jego zegar widoczny w dzień i w nocy wyznacza nieubłaganie minuty upływającego czasu. Mowa oczywiście o gmachu IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Decyzję o jego budowie podjęto w 1905 r., a prace zakończono już rok później, co zostało uwiecznione w kamieniu nad wejściem do szkoły. Od samego początku obiekt przeznaczony był dla celów edukacyjnych i mieściła się w nim szkoła średnia dla dziewcząt. Liceum zostało zaprojektowane w stylu eklektycznym, w dość awangardowej formie przeplatającej ze sobą harmonijnie symetrię i asymetrię. 

Charakterystyczne wieżyczki po obu bokach auli wskazują na popularny wówczas neogotyk, ale kształt okien, jak i kamienne dekoracje są zdecydowanie secesyjne. Właśnie tym ostatnim detalom warto poświęcić nieco więcej uwagi. Niejeden przechodzień zamyślony lub pochłonięty przez swój telefon komórkowy nie zauważył, że elewacja szkoły przy ulicy Dąbrowskiego 34 przesycona jest przeróżnymi formami roślinnymi i zwierzęcymi, tak charakterystycznymi właśnie dla secesji. Można odnaleźć wśród nich słoneczniki, róże, hortensje, liście kasztanowca, a nawet winną latorośl.

Na szycie ściany frontowej znajduje się ogromna sowa, symbol mądrości. Motyw ten powtórzony jest również pod witrażami szkolnej auli na poziomie drugiego piętra. W wielu miejscach zastosowano także typowe dla początku XX wieku kobiece głowy, wszak szkoła aż do jego drugiej połowy nie była koedukacyjna. Ściana zachodnia ukoronowana została motywem oświecenia, czyli słońcem. Piętro niżej odnaleźć można wyryty w kamieniu globus oraz dwie księgi, które są swoistymi archetypami wiedzy. Walor estetyczny stanowi ponadto wykorzystana w wielu miejscach cegła klinkierowa. Samo wejście do budynku to ozdobny portal ponownie z kobiecą głową w swej części szczytowej. Wytrawne oko wypatrzy przy zwieńczeniach jego bocznych ścian pszczołę oraz pająka, symbolizujących pracowitość, pilność, czy cierpliwość. 

Budynek przeszedł kilka lat temu gruntowny remont elewacji, dzięki czemu tak samo jak przed wiekiem można podziwiać jego piękno i wyjątkowość architektury, a zdążający doń uczniowie mogą dosłownie przekraczać próg dziejów Chorzowa.

Autorem tekstu jest nasz Czytelnik - Krzysztof Grala, nauczyciel w IV LO w Chorzowie.
Chcesz sprawdzić się jako dziennikarz "Tuby"? Każdy może założyć konto na naszej stronie i samodzielnie udostępnić artykuł. Po akceptacji Redaktora Naczelnego, Wasz materiał pojawi się w naszych mediach!

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA