AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Znamy już ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Wśród wyróżnionych znalazła się chorzowska placówka

Inne

Dzień przed tegorocznym dniem walki z homofobią opublikowano wyniki czwartej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych młodzieży LGBTQ+. Placówki, które się w nim znalazły mogą pochwalić się wieloma działaniami na rzecz równości osób nieheteronormatywnych i transpłciowych.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł w tym roku do ponad 2000 tysięcy szkół. Udział w nim wzięło blisko 14 tysięcy uczniów, którzy ocenili placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników. Choć z roku na rok wyniki są coraz lepsze, wciąż pokazują one problemy z tolerancją. Jak wskazują dane, aż 30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów, daje to prawie pół miliona osób, które żyją w poczuciu zagrożenia. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ma na celu pomóc kandydatom do szkół średnich wybrać taką placówkę, która będzie dla nich tolerancyjna i otwarta. Ponadto ma on zachęcić uczniów do upowszechniania idei równości w szkołach.

W tegorocznym Rankingu na podium znalazły się kolejno: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania (1. miejsce), Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski z Lublina (2. miejsce) oraz Liceum Collegium Gedanense z Gdańska (3. miejsce). Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie zajęło w tej kwalifikacji wysokie 16. miejsce i jednocześnie 2. miejsce w Top 10 województwa śląskiego. W naszym regionie wyróżnione zostały także placówki z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina, Zabrza, Katowic, Rybnika oraz Pszczyny.

Po ogłoszeniu wyników na 10 najwyżej notowanych szkołach zostały powieszone tablice z napisem "Bezpieczna Szkoła", natomiast pierwsze 25 szkół otrzymało Dyplomy Równości.

Fot. Pixabay.com

Martyna Majewicz

Udostępnij:


rankingszkołyLGBTQ+tolerancjaSłowak

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Czwartek
Czerwiec 2022
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Arnolda, Emiliany, Lucyny