AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Atrakcje Turystycznie Górnego Śląska

Turystyka

Górny Śląsk dla wielu z nas kojarzy się tylko z ciężkim przemysłem i zanieczyszczonym powietrzem. Wciąż mało jest osób, które decydują się aby przyjechać na wycieczkę do tego regionu. Tymczasem jest tu naprawdę wiele ciekawych atrakcji, o których warto wiedzieć i warto zobaczyć. Poznajmy przynajmniej część z nich, może artykuł zachęci Was do odwiedzenia tych miejsc na żywo.

REKLAMA

Największe skupisko dużych miast

Górny Śląsk jest tym regionem naszego kraju, w którym znajdziecie największe skupisko dużych miast. Do najbardziej znanych należą Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice i Rybnik.

A czy Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa Górnicza też są na Górnym Śląsku? Nie te miasta chociaż znajdują się na terenie województwa śląskiego nie należą do Śląska, ale do Zagłębia. Kiedyś bowiem (przed powstaniami śląskimi) na małej rzece Brynica między Katowicami, a Sosnowcem przebiegała granica pomiędzy Niemcami (Prusami) i Rosją. Dlatego żartobliwie do dzisiaj mieszkańcy tych miast jadąc do siebie nawzajem mówią po powrocie, że byli "za granicą". Co ciekawe dokładnie po sąsiedzku znajduje się miasto Mysłowice, w pobliżu którego w przeszłości przebiegały granice aż trzech państw (do dwóch pozostałych dochodzi jeszcze Cesarstwo Austro - Węgierskie). Miejsce to jest nazywane do dziś "Trójkątem Trzech Cesarzy".

Szlak Zabytków Techniki

Od dziewiętnastego stulecia na Górnym Śląsku powstawały wielkie zakłady przemysłowe. Zwłaszcza kopalnie i huty. Obecnie wiele z nich już nie pracuje ale zostały zamienione na atrakcje turystyczne. Wszystkie one są połączone Szlakiem Zabytków Techniki. Do najsłynniejszych z nich należą Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Obydwie zostały wpisane na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Prócz tego podziemia kopalniane można zwiedzić w Zabrzu w kopalniach Guido i Królowa Luiza. Wiele dawnych kopalnianych szybów funkcjonuje obecnie jako wieże widokowe. Między innymi w Chorzowie i Świętochłowicach.

Parki i ogrody

Wbrew pozorom Górny Śląsk ma bardzo wiele pięknych terenów zielonych. Najbardziej godny polecenia jest Park Śląski. Jeden z największych w Europie z Ogrodem Zoologicznym, lunaparkiem, i wieloma kilometrami ścieżek rowerowych i spacerowych. W Mikołowie znajdziecie wielki ogród botaniczny. Ogród botaniczny jest także między innymi w Zabrzu. Jednakże najpiękniejsze na Śląsku - Ogrody Kapias możecie zobaczyć w Goczałkowicach - Zdroju.

Najciekawsze muzea

W prawie wszystkich miastach regionu, zwłaszcza tych dużych można pozwiedzać muzea. Największe z nich to Muzeum Śląskie w Katowicach z piękną galerią obrazów (w tym dzieła  Matejki, Gierymskiego, Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego i innych wielkich mistrzów pędzla). jest tam też super ciekawa trasa poświęcona historii Górnego Śląska i...sami sprawdźcie co jeszcze.

Polecamy także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i wszystkie inne też.

Zamki i pałace

Pamiątką po dawnych rodach arystokratycznych zamieszkujących tę ziemię są liczne pałace i zamki. Najsłynniejszy z nich - rezydencję Hochbergów znajdziecie w Pszczynie. Warto zwiedzić też zamek w Raciborzu, Dwór Cetrycza w Gliwicach, pałac w Pławniowicach. Niektóre z tych pięknych budowli możecie zobaczyć tylko z zewnątrz, ponieważ mieszczą się w nich różne instytucje. Niestety są też takie, które na odbudowę i przywrócenie do świetności jeszcze czekają.

Zamki takie jak w Toszku lub w Tworkowie są w stanie zabezpieczonej ruiny, udostępnione do zwiedzania przez turystów.

Architektura Sakralna

Każdy kto lubi zwiedzać zabytki architektury sakralnej znajdzie na Górnym Śląsku wiele pięknych perełek. Często są to budowle neogotyckie, ale bywają też w innych stylach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje archikatedra w Katowicach (jedna z największych świątyń w Polsce), katedra w Gliwicach, sanktuaria w Piekarach Śląskich i Pszowie. Jest też mnóstwo pięknych, małych kościołów drewnianych zwłaszcza na wsiach.

Co jeszcze warto zobaczyć na Górnym śląsku?

Wielkim unikatem chętnie odwiedzanym przez turystów jest dawne osiedle robotniczych familoków w Katowicach - Nikiszowcu. Co ciekawe do dzisiaj zamieszkałe. Kiedyś właściciele kopalń i hut budowali takie domy dla swoich pracowników. Były one zwykle jedno lub dwupokojowe, ciasne i bez żadnych wygód. W regionie sporo jeszcze takich zostało, jednakże te na Nikiszowcu przedstawiają niezwykły unikat architektoniczny, który koniecznie trzeba zobaczyć. Blisko Nikiszowca jest też osiedle Giszowiec. Tam z kolei stoją małe domki robotnicze pięknie zadbane i warte zobaczenia. Całość wygląda jak prawdziwy żywy skansen.

Jeżeli interesują Was skanseny z dawną zabudową śląskich wsi to możecie takie zwiedzić między innymi w Pszczynie i w Chorzowie. Zachęcamy też na wycieczkę do małej miejscowości Rudy niedaleko Rybnika. Jest tam piękne pocysterskie opactwo z gotyckim kościołem i wielkim parkiem krajobrazowym. W Rudach też można przejechać się kolejką wąskotorową. A jeżeli jesteśmy już przy wąskotorówkach to podobny pociąg jeździ też od Bytomia do Miasteczka Śląskiego.

Artykuł napisała Renata Gontarz - autorka portalu Turystyczne Propozycje, na którym znajdziecie dokładne opisy większości wspomnianych tutaj atrakcji.

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


atrakcje turystycznegórny śląsk

Komentarze

Renata Gontarz
Bardzo dziękuję za zamieszczenie tekstu

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
REKLAMA