AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już dostępne dla zwiedzających [VIDEO][ZDJĘCIA]

Kultura

Pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa żelaza i stali otwiera swoje podwoje! Wystawa opowiada o dziedzictwie przemysłowym Chorzowa. Są historie ludzi, kino multisensoryczne i jest Przetopek. 

Galeria zdjęć


Chorzów to huta a nasze dziedzictwo to przemysł. Na próżno szukać tutaj rodziny, która w żaden sposób nie była związana z hutnictwiem czy górnictwem.  Nowo otwarte Muzeum to obiekt w którym poznamy historię, jak rodził się Chorzów, jak rozwijał na przestrzeni wieków. Bo to miasto powstało przy hucie i przy niej się rozwijało. Tutejsza wystawa to opowieść której nośnikiem są ludzie, wszak bez człowieka tej historii by nie było. Rewolucja przemysłowa można powiedzieć, że stworzyła to miasto, które stało się naszym miejscem na ziemi. Dziedzictwo które przedstawione jest w Muzeum Hutnictwa należy do nas i to jest dla nas wartość najwyższej jakości.

Industrialna podróż do rewolucji przemysłowej

Trzeba było wyobraźni, żeby stworzyć taką wystawę, jaką dane jest nam oglądać w Chorzowie. Ogrom maszyn, odrestaurowanych, dostosowanych do potrzeb zwiedzających, gdzie każda opowiada swoją historię. Zastosowane niegdyś rozwiązania w Hucie Kościuszko wyprzedzały o lata swoje czasy, tworząc nie raz kolosalne wręcz konstrukcje. Wtedy, na przełomie XVIII i XIX w. twórcy, wytapiając stal w funkcjonujących zakładach przemysłowych mieli wyobraźnię i to są giganci, na ramionach których możemy stanąć. 

Wystawa pt. "Królestwo Żelaza" zgrabnie pokazana jest w przystępnej formie, gdzie podążając wytyczoną ścieżką poznajemy nie tylko zdobycze techniki rewolucji przemysłowej, ale i historie ludzi, którzy są główną linią narracyjną Muzeum. Mamy dodatkowo do czynienia z ponadczasową formą interakcji dla każdego, gdzie poza multimedialnymi planszami, można obcować z eksponatami dotykając ich, zakręcić korbką czy np. pobawić się na zaaranżowanej walcarce, czy prasie. Równolegle do głównej wystawy powstała ścieżka dla najmłodszych odbiorców, gdzie przewodnikiem jest Przetopek. Jest też kino multisensoryczne. Tam w efektownym ośmiominutowym filmie posłuchamy o hutnictwie, wykorzystując odczucia nie tylko słuchu i wzroku, ale i temperatury, a nawet węchu.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to pierwsze w Polsce muzeum przemysłu hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. Należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Obiekt dostępny jest dla zwiedzających od 27 listopada 2021 roku. Miasto na potrzeby finansowe stworzenia Muzeum pozyskało 15 mln złotych unijnej dotacji, w ramach projektu "Rewitalizacja i udostepnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska". Całość kwoty inwestycji wyniosła ponad 36 milionów. 

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


muzeumhutnictwafestiwalotwarciaprzetopekotwarteweekenddziedzictwokrólewskahuta

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Lutosława, Normy, Pauliny