AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Pełna rekonstrukcja piersi - pierwszy taki zabieg w ZSM w Chorzowie

Na Sygnale

To były pierwsze takie zabiegi w historii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Przy ulicy Strzelców Bytomskich przeprowadzono amputacje piersi wraz z jednoczasowymi rekonstrukcjami implantem. To efekt współpracy zespołu chirurgicznego z Chorzowa z dr hab. nauk med. Markiem Paulem. 

- Przeprowadzanie tego typu zabiegów w naszym szpitalu od dawna było naszym pragnieniem i wyzwaniem. Po kilku latach przygotowań jesteśmy gotowi, mamy odpowiedni sprzęt i - co najważniejsze - dzięki owocnej współpracy dysponujemy doświadczeniem, czyli tak zwanym "know-how" - tłumaczy dr Przemysław Król, specjalista pracujący w poradni schorzeń piersi w ZSM.

Szpital musiał zainwestować jedynie w drobny sprzęt chirurgiczny (haki, specjalne noże, kaniule), ponieważ pozostały sprzęt jest już na stanie chorzowskiej placówki. Najważniejsze było jednak podjęcie współpracy z docentem Markiem Paulem. To ceniony lekarz, specjalista chirurgii plastycznej, który od wielu lat z powodzeniem wykonywał zabiegi rekonstrukcji piersi w Oddziale Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, którego był kierownikiem w latach 2014-2021. Docent Paul wykonuje także pełen zakres zabiegów chirurgii piersi w Prywatnej Klinice Chirurgii Plastycznej w Bytomiu.
Dzięki tej współpracy w ostatnim czasie w Chorzowie przeprowadzono już dwa zabiegi amputacji z jednoczesną rekonstrukcją piersi. 

- Jeden polegał na rekonstrukcji piersi implantem silikonowym z jednoczasowym podniesieniem piersi. Druga procedura składała się z amputacji podskórnej i wszczepienia    ekspandera tkankowego. Ekspander ten jest to tymczasowe urządzenie, które rozciąga tkanki przygotowując pierś do drugiego etapu zabiegu, który polega na wprowadzeniu implantu piersi – wskazuje    dr hab. nauk med. Marek Paul

Po pewnym czasie, gdy tkanki zostaną prawidłowo rozciągnięte, lekarze wymienią tymczasowy ekspander na protezę, rekonstruując wyniosłość piersi, a w trzecim etapie zrekonstruują brodawkę piersi. 

- Tego typu procedury są bardzo istotne, ponieważ przez lata pacjentki z nowotworami piersi zatrzymywały się w połowie drogi - kończyło się na amputacji. Aktualnie zalecenia, normy i nasze możliwości pozwalają na jak najszybszą, jednoczasową rekonstrukcję piersi, aby oprócz zdrowia przywrócić pacjentkom walory estetyczne i pewność siebie - mówi dr Przemysław Król.

Takie operacje mają na stałe wejść na listę zabiegów przeprowadzanych w chorzowskim szpitalu. Na horyzoncie lekarzy jest też rozszerzenie działalności o kolejne rodzaje walki z nowotworami piersi. Chodzi o bardzo zaawansowane odtworzenia piersi z tkanek własnych. Są to bardziej skomplikowane procedury chirurgiczne mające na celu odtworzenie wyniosłości piersi poprzez zastosowanie płatów skórno-podskórno-mięśniowych z mięśnia najszerszego grzbietu z pleców. Docelowo plan zakłada również u wybranych pacjentek wprowadzenia zabiegów z użyciem płatów z powłok brzusznych. W szpitalu trwają już przygotowania do zgłoszenia gotowości na wykonywanie tak skomplikowanych zabiegów.

Kolejnym etapem rozwoju dotyczącego zabiegów u pacjentek po mastektomiach jest wprowadzenie procedury leczenia przewlekłych obrzęków limfatycznych kończyn górnych jak i w przyszłości leczenie chorych z przewlekłymi obrzękami limfatycznymi kończyn dolnych, po leczeniu ginekologii onkologicznej.

Historia jednej z wcześniejszych pacjentek dra Paula do zobaczenia poniżej:

Żródło: Informacja prasowa

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


pełnarekonstruckjapiersizsmzespółszpitalimiejskich

Komentarze

Minie
Super! Dr Król to bardzo dobry chirurg, operował mnie kilkanaście lat temu. Pozdrawiam serdecznie :)

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Czwartek
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława