REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Kajaki dmuchane - czy słusznie owiane złą sławą?

Turystyka

Na rynku tradycyjnego sprzętu turystycznego pojawiły się kajaki dmuchane. Niestety nie mają one tak dużej popularności, jak ich plastikowe odpowiedniki, a to wszystko przez złą sławę, jaką zostały owiane, traktowane są jako kajaki mało bezpieczne i wywrotne, sytuacja jednak wygląda zupełnie inaczej. Wbrew pozorom kajaki pneumatyczne, zwane również dmuchanymi, są wyjątkowo bezpieczne i mocne, a dzięki możliwości składania i rozkładania kajaka są o wiele praktyczniejsze w podróży.

Nie wszyscy wiedzą, że kajaki dmuchane mogą pochwalić się naprawdę dużą ilością zalet, a wybór takiego kajaka na podróż po rzece czy jeziorze, to wybór bezpieczny i naprawdę komfortowy. Najważniejszą zaletą takiego kajaka jest fakt, że można go dowolnie przewozić, a nawet przenosić w plecaku, choć jego waga sięga nawet 25 kilogramów. Ale zacznijmy od początku. Przyjrzyjmy się bliżej kwestii bezpieczeństwa i wygody, w przypadku kajaka dmuchanego, który staje się coraz większą konkurencją dla tradycyjnego kajaka wykonanego z plastiku.

Kajak pompowany i jego bezpieczeństwo

Zwykle, kiedy po raz pierwszy odwiedzamy sklep sportowy, kiedy interesujemy się zakupem własnego kajaka, pytamy o bezpieczeństwo. Obecnie kajaki dmuchane są produkowane z wyjątkowo mocnych powłok, a kilka powłok gwarantuje, że nawet po przebiciu dalej będzie stanowił bezpieczny środek transportu po zbiorniku wodnym. Jednym z produktów, który warty jest większej uwagi, jest aqua marina tomahawk. Tutaj można wymienić naprawdę dużo zalet, a jedną z nich jest wysokie bezpieczeństwo pływania oraz komfort, jaki zapewnia wysoko postawione siedzisko w kajaku.

Jak sama nazwa wskazuje, kajak pompowany wykonany jest z materiału PVC, który trzeba przed wypłynięciem napompować. Do kajaku jest dołączona pompka, dzięki której szybko i skutecznie napompujemy nasz pojazd płynący. Na jakie jeszcze czynniki warto zwrócić uwagę? Co sprawia, że kajak Aqua Marina Tomahawk jest tak bezpieczny? Kadłub i podłoga kajaku pneumatycznego jest wykonana z tak zwanego materiału Drop Stitch, co jeszcze bardziej utwierdza w tym, że kajak jest w pełni bezpieczny, a po napompowaniu zachowuje pełną sztywność i właściwy dla kajaka kształt.

Jak sterować kajakiem dmuchanym?

Wybierając do pływania kajak pneumatyczny, otrzymujemy nie tylko wysokie bezpieczeństwo pływania, ale również komfort wyżej położonego siedziska z oparciem oraz podłogi pod rufą i dziobem wykonane w kształcę litery V, co pozwala im na jeszcze lepsze utrzymanie właściwego kursu. Kajaki dmuchane płyną prosto i szybko, a dzięki elastyczności równie szybko wykonuje się za ich pomocą manewry skrętowe. Kajaki pompowane mają również tak zwane stateczniki, które wyraźnie ułatwiają sterowanie.

Ilu użytkowników może płynąć kajakiem dmuchanym?

Tak samo, jak w przypadku kajaków tradycyjnych, także kajaki pneumatyczne występują w wersjach jedno, dwu i trzyosobowych, dlatego przed zakupem powinniśmy mieć bliżej sprecyzowane, w ile osób chcemy podróżować kajakiem po danym zbiorniku wodnym.

Ulepszenia w kajaku dmuchanym

Im więcej komór powietrza, tym bardziej komfortowo się pływa, a kiedy kajak zostanie uszkodzony, nie ujdzie z niego całe powietrze, albowiem druga komora powietrza pozostanie nienaruszona. Kolejną kwestią w wyborze kajaka jest jego waga. Kajak dmuchany aqua marina tomahawk jednoosobowy waży niewiele ponad 15 kilogramów. Jeżeli zatem marzy nam się wyprawa piesza wraz z przepływem po rzece, z powodzeniem możemy taki kajak przenieść w wygodnym plecaku. Kajaki tradycyjne są cięższe, a dodatkowo nie da się ich tak łatwo transportować jak kajaki pneumatyczne.

Jak widzimy, kajaki pneumatyczne mają bardzo wiele zalet. Są niemalże na równi ze swoimi pierwotnymi produktami, mowa tutaj o oczywiście o tradycyjnych kajakach. Bez problemu rozwialiśmy złą sławę kajaków dmuchanych i zaprezentowaliśmy ich wszystkie ważniejsze zalety, dzięki którym kajaki pneumatyczne stają się coraz popularniejsze i coraz chętniej wybierane przez wszystkich miłośników sportów wodnych.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


kajakiturystyka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka