AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Książkomat, nowoczesny sposób wypożyczenia książki w Chorzowie – Maciejkowicach [ZDJĘCIA]

Miasto

Nowoczesna forma wypożyczenia książki, czyli "Książkomat" stanął przy Szkole Podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie – Maciejkowicach. Czytelnicy mogą skorzystać z usług Miejskiej Biblioteki Publicznej bez konieczności odwiedzenia placówki. 

Galeria zdjęć


Książkomat działa całą dobę i funkcjonuje podobnie jak popularne paczkomaty pocztowe. Żeby wypożyczyć książkę za pomocą nowego urządzenia trzeba spełniać dwa warunki: Po pierwsze, być czytelnikiem posiadającym kartę biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie oraz należy posiadać internetowe konto biblioteczne. Po zamówieniu poprzez konto internetowe, wybrana książka jest dostarczana do Książkomatu, a czytelnik odbiera ją skanując swoją kartę z kodem kreskowym. Urządzenie będzie zapełniane i opróżniane w każdy poniedziałek, środę i piątek. W każdej z 42 skrytek można umieścić do trzech tytułów.

Czy taka forma wypożyczania książek to jest to, czego oczekuje współczesny czytelnik? Pytamy Pani Beaty Kaczmarek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

-Automat nigdy nie odda miejsca, nigdy nie będzie tym, do czego biblioteka jest powołana. Czytelnik przychodząc do tradycyjnej filii bibliotecznej ma kontakt z bibliotekarzem, który doradzi, porozmawia, podyskutuje. W naszej instytucji odbywa się też szereg spotkań, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W katalogu elektronicznym widzi się tytuły a w bibliotece można dotknąć okładki, zobaczyć czcionkę. - mówi Pani Dyrektor. -  Godziny pracy naszej biblioteki są ograniczone czasowo i nie każdy ma możliwość odwiedzić placówkę, bo np. pracuje. Dla nich pojawia się takie rozwiązanie. - dodaje. 

Książkomat został zakupiony ze środków budżetowych Miasta Chorzów za kwotę prawie 160 tysięcy złotych. Jest to około połowy wartości, jaka musiałaby być przeznaczona na uruchomienie tradycyjnej placówki.

-Chcemy żeby mieszkańcy wykorzystali tą możliwość. Serdecznie zapraszamy do korzystania, nie tylko z książkomatu ale też do naszych tradycyjnych filii bibliotecznych. Zależy nam na promocji czytelnictwa i takie urządzenie jest jedną  z elementów tej promocji. - zachęca Pani Beata. 

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


książkomatmaciejkowicebiblioteka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Piątek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery