AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zaostrzenie przepisów dot. zakazu handlu w niedzielę. Wiele dużych sieci nie otworzy swoich sklepów!

Inne

Tylko do ostatniego dnia stycznia duże sieci sklepów spożywczych będą mogły omijać zakaz handlu w niedzielę, sposobem "na placówkę pocztową". Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. zakazu handlu w niedzielę. 

Ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta precyzuje zapis odnośnie niektórych wyłączeń podczas działalności wykonywanej w dni w których zakaz obowiązuje. Zakaz handlu w niedzielę nadal nie będzie dotyczył działalności pocztowej, jednak w tym wypadku dochód z tej działalności musi wynosić co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że wiele popularnych sieci handlowych m.in. Lidl, Biedronka, Żabka itp. będą w niedzielę nieczynne.

Wyraźnie widzimy, jak wiele dużych sieci zdecydowało się wprowadzić możliwość skorzystania z usług pocztowych w ostatnim czasie. Jak łatwo się domyśleć, jest to podyktowane możliwością ominięcia niedzielnego zakazu. Po nowelizacji ustawy zamiast zrobić krok do tyłu, kolejne sklepy informują o nowych otwarciach w dni objęte zakazem. Możemy więc być pewni, że do 1 lutego w kwestii czynnych "placówek pocztowych" zmieni się tylko to, że zobaczymy ich jeszcze więcej. Przed nami okres świąteczno – noworoczny i każdy będzie chciał uszczknąć swój przysłowiowy "kawałek tortu".

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. Zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą oraz w kawiarniach.

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


zakazhandluplacówkapocztowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Sobota
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana