AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Przedstawiciel PORR odpowiada: "Efekty akustyczne generowane w związku  z realizowaną budową nie przekraczają norm przewidzianych w polskim prawie"

Chorzowskie Komentarze

Pani Lucyna Roszyk, specjalista do spraw komunikacji społecznej PORR zgodziła się odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące realizowanej inwestycji przy ulicy Kościuszki 83

Pani Lucyna Roszyk, specjalista do spraw komunikacji społecznej PORR odpowiada na pytania "Tuby", związane z realizacją inwestycji budowlanej.

Szanowny Panie Redaktorzeponiżej przekazuję odpowiedzi na Pana pytania: 

Czy wiedzą Państwo, jak uciążliwy jest dla mieszkańców hałas, spowodowany wykonywaniem głośnych prac, podczas realizowanej przez Państwa inwestycji przy ul. Kościuszki 83? 

Zgodnie z definicją hałasu stanowią go dźwięki o częstotliwości od 16Hz do 16 000 Hz. Efekty akustyczne generowane w związku  z realizowaną budową Osiedle Kościuszki w Chorzowie nie przekraczają norm przewidzianych w polskim prawie. Poziom dB  generowany przez maszyny jest monitorowany przez pracowników budowy na bieżąco. 

Czy te prace muszą być prowadzone w nocy? 

Obecny etap realizacji inwestycji to betonowanie płyty fundamentowej. W praktyce oznacza to, że rozpoczęty proces układania mieszanki a następnie zacierania betonu musi trwać aż do jego zakończenia. Po ułożeniu betonu, co często zajmuje wiele godzin, a w sytuacji awarii podczas jego produkcji albo transportu, czas ten ulega jeszcze automatycznemu wydłużeniu, następuje proces wiązania betonu a następnie jego zacierania. W przypadku Osiedla Kościuszki podejmowane są działania w zakresie optymalizacji harmonogramu prac. Odnośnie samego procesu betonowania  testowano, w celu skrócenia całego procesu, dodatków przyśpieszających wiązanie czy zacieraczki innego typu. Niestety, ale uzyskiwane w ten sposób efekty nie były satysfakcjonujące i pozostano przy pierowtnych rozwiązaniach, które gwarantują realizację projektu zgodnie z jego założeniami.

Czy posiadają Państwo zgodę odpowiednich organów na prowadzenie w/w prac w godzinach nocnych? Jeśli nie, dlaczego? 

Osiedle Kościuszki realizowane jest w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Prezydenta Miasta Chorzów na rzecz JW Construction. Odnośnie prac w godzinach nocnych to pragniemy zwrócić uwagę, że godziny od 22:00 do 06:00 są jedynie zwyczajowo przyjęte jako godziny tak zwanej ,,ciszy nocnej". Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przekroczenie wskazanych godzin nie stanowi samo w sobie naruszenia tak zwanej ciszy nocnej (nie istnieje przepis, który określałby te godziny).

Czy kontaktowali się Państwo z mieszkańcami pobliskiego osiedla? Co było konsultowane? 

W odpowiedzi na wysłany w ostatnim tygodniu września email przez jednego z mieszkanców został nawiązany kontakt telefoniczny i emailowy. W trakcie rozmowy przekazane zostały uwagi dotyczące budowy, które następnie były przedmiotem weryfikacji z kierownictwem budowy. 

Jakie kroki zostały przedsięwzięte, żeby wynagrodzić mieszkańcom to, że nie mogą spokojnie w nocy wypocząć? 
Zastrzeżenia dotyczące budowy zgłaszała dotąd jedna osoba, która ma 3-miesięczne dziecko i z tego powodu zaproponowano jej skorzystanie z hotelu w dni, na które zaplanowano betonowanie. Propozycja została odrzucona.

Czy to prawda, że padła od Was propozycja opłacenia hotelu na czas głośnych prac dla zainteresowanych tym osób? Czy mieszkańcy wiedzą o tym, że mogą z tego skorzystać? 

odpowiedź powyżej

Dlaczego pracownicy nie stosują się do zaleceń służb, które wg rzecznika policji interweniowały już kilkadziesiąt razy?

Tak jak wskazano powyżej: 
- normy hałasu nie są przekraczane, 
- godziny od 22:00 do 06:00 są jedynie zwyczajowo przyjęte jako godziny tak zwanej ,,ciszy nocnej". Zgodnie z obowiązujacym w Polsce prawem przekroczenie wskazanych godzin nie stanowi samo w sobie naruszenia tak zwanej ciszy nocnej
- technologia wymaga aby proces układania i zacierania betonu prowadzić w sposób ciągły aż do jego zakończenia.

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Piątek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery