REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Do 15 lat grozi oskarżonym w tzw. "Karuzeli VATowskiej"

Na Sygnale

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej policji w Chorzowie zakończyli postępowania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT. Oskarżonych zostało 13 osób.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej policji w Chorzowie zakończyli postępowania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT. Przestępcy w latach 2013-2016 wystawili dokumenty, które firmowały fikcyjny obrót towarem, głównie kawą. Łączna wartość należności publicznoprawnych narażonych na uszczuplenie w wyniku ich działania wyniosła prawie 54 miliony złotych. Akt oskarżenia objął 13 osób. Grozi im do 15 lat więzienia.

Śledczy zebrali materiał dowodowy wskazujący, iż oskarżeni byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która  miała na celu  popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z wewnątrzwspólnotowymi nabyciami towarów i ich sprzedażą na terenie kraju bez zapłaty należnego podatku VAT. Grupa ta działała w okresie od stycznia 2013 roku do września 2016 roku, głównie  na terenie Śląska i  składała  się z osób reprezentujących podmioty gospodarcze uczestniczące w procederze wystawiania nierzetelnych, poświadczających nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji faktur VAT. Osoby uczestniczące w tym nielegalnym procederze wystawiały dokumenty, które firmowały fikcyjny obrót towarem, głównie kawą. Jednocześnie dla stworzenia pozorów realności transakcji na konta firmowe dokonywane były przelewy. Środki te były następnie wypłacane i przekazywane osobom uczestniczącym w tym nielegalnym procederze. W ciągu prawie 3 lat swojej działalności sprawcy wystawili fikcyjne faktury gdzie łączna wartość należności publicznoprawnych narażonych na uszczuplenie w wyniku ich działania  wyniosła prawie 54 miliony złotych.

Część z oskarżonych w śledztwie  nie przyznała się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiła składania wyjaśnień. Wobec 5 osób w tej sprawie uprzednio stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W chwili obecnej wobec oskarżonych stosowane są  wolnościowe środki zapobiegawcze. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Źródło: chorzow.policja.gov.pl

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Narcyza, Serafina, Wioletty