AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Dzień Zdrowia Psychicznego w IV LO w Chorzowie

Kontakt24

Relacja z obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Przeczytaj tekst naszego czytelnika!

Galeria zdjęć


Dzień Zdrowia Psychicznego
w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie.

Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy. Ta rzymska sentencja Pliniusza Starszego, mimo upływu dwudziestu wieków, nic nie straciła na swej aktualności. Profilaktyka jest niezwykle ważna w prawidłowym budowaniu kondycji zdrowotnej. Dodatkowo czas nauki zdalnej, izolacja domowa, przejście choroby Covid19 lub trauma  związana z następstwami koronawirusa, który dotknął rodzinę lub znajomych spowodowały, że Samorząd Uczniowski IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Chorzowie wraz z opiekunem podjęli się organizacji Dnia Zdrowia Psychicznego. Jego światowe obchody przypadają na 10 października, ale w związku z tym, że w tym roku była to niedziela postanowiono zorganizować Dzień Zdrowia Psychicznego w IV LO dwa dni wcześniej. 

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało kilka instytucji, a ich eksperci odwiedzili 8 października 2021 roku liceum przy ulicy Dąbrowskiego 34. Wśród prelegentów byli reprezentanci Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Bankowej, Uniwersytetu SWPS, Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii, Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chorzowie, która objęła całe przedsięwzięcie swoim patronatem. W sumie w IV LO przeprowadzono 35 godzin lekcyjnych warsztatów, prelekcji i wykładów. Tematyka zajęć była różnorodna. Wiele miejsca poświęcono na problemy związane z samooceną, zaburzeniami depresyjnymi oraz radzeniem sobie z emocjami. Zaproszeni goście próbowali również wskazywać na sposoby rozwiązywania problemówi, tak aby zachować balans emocjonalny. Poruszono ponadto zagadnienia związane z uzależnieniami, odpowiedzialnością karną nieletnich oraz konsekwencjami zachowań ryzykownych. Wiele radości sprawiły uczniom, ale i nauczycielom warsztaty choreoterapeutyczne, które łącząc taniec z muzyką pomagały łamać bariery i wzbudzać wśród uczestników radość, która jak mówi inne znane przysłowie jest najlepszym lekarstwem. 

Przygotowania do szkolnego Dnia Zdrowia Psychicznego trwały parę tygodni i w tym czasie uczniowie kilku klas przygotowali specjalne plakaty profilaktyczno-informacyjne, które zawisły na szkolnych korytarzach. Ich wartość jest podwójna, bowiem procesowi edukacyjnemu zostali poddani zarówno twórcy jak i późniejsi odbiorcy. W organizację przedsięwzięcia włączyły się również władze Chorzowa, dzięki którym do wręczanych jako podziękowania gościom książkom zostały dołączone smycze, ołówki i torby z logiem miasta.

Pierwsze głosy młodzieży po warsztatach wskazywały, że Dzień Zdrowia Psychicznego w Curie spotkał się z dużym zainteresowaniem i wdzięcznością młodzieży. Mam nadzieję, że jego pozytywne efekty będą widoczne przez cały rok szkolny.

Autorem tekstu jest nasz czytelnik, Krzysztof Grala, na co dzień nauczyciel historii IV LO w Chorzowie. Chcesz sprawdzić się jako dziennikarz "Tuby"? Każdy może założyć konto na naszej stronie i samodzielnie udostępnić artykuł. Po akceptacji Redaktora Naczelnego, Wasz materiał pojawi się u nas na stronie!

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


dzieńzdrowiapsychicznegodepresjakontakt24

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Narcyza, Serafina, Wioletty