AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

"Kajś" książką roku! Nagroda Literacka Nike dla Zbigniewa Rokity

Kultura

Zbigniew Rokita laureatem Literackiej Nagrody Nike! Na okładce chorzowskie "familoki"

Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę "Kajś". Nike od 1997 roku przyznaje nagrodę za najlepszą książkę roku, której fundatorem jest Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.
Dzieło opowiada o historii Górnego Śląska i jego mieszkańcach. Autor lokuje nasz region w tytułowym "Kajś" (gdzieś), nawiązując do trudnej do zrozumienia dla teraźniejszych pokoleń lokalizacji, gdzieś na pograniczu różnych kultur.

"Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.
O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.
Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia."
Zbigniew Rokita

Na okładce książki widnieje chorzowski akcent, "familoki" znajdujące się w dzielnicy Biadacz.

foto smakksiazki.pl

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


kajśzbigniewrokitanikenagrodaśląskfamiloki

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Piątek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery